<style type="text/css">.wpb_animate_when_almost_visible{opacity:1}</style> برکات ادغام علی‌بابا و زورق - آرمان صفایی
خانهمقالات استارتاپ استراتژيبرکات ادغام علی‌بابا و زورق

برکات ادغام علی‌بابا و زورق

برکات ادغام علی‌بابا و زورق

کنفرانس سرمایه‌گذاری فناوری D8

در نیمه اول آذرماه امسال کنفرانسی تحت عنوان میتینگ سرمایه‌گذاری در فناوری برای کشورهای عضو D8 در پارک پردیس تهران برگزار شد که در آن افراد فعال صنعت وی‌سی از ۸ کشور اسلامی دنیا به ایران آمده بودند تا از تجربیات و چالش‌های خود در این حوزه صحبت کنند. نمایندگانی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر کشورهایی چون ترکیه، اندونزی، بنگلادش، پاکستان و …  در این اجلاس حاضر شدند.

در حاشیه

در حاشیه این نشست اتفاق مهمی رخ داد و آن اعلام رسمی یک توافق (deal) بود. توافق وی‌سی سرآواپارس و هولدیینگ توشا.

همان‌طور که می‌دانید سرآوا از پیشگامان عرصا سرمایه‌گذاری خطرپذیر کشور است و تنها نمونه‌هایی از پرتفولیو این شرکت شامل دیجیکالا، کافه‌بازار، آواتک، زورق و… هستند و از آن سو نیز هولدینگ توشا شامل دو استارتاپ علی‌بابا و جاباما است که تقریبا لیدر صنعت گردشگری آنلاین در ایران هستند.

استارتاپ زورق یکی از استارتاپ‌های حوزه فروش آنلاین بلیط هواپیما و هتل‌های داخلی و خارجی بوده که سهم بازار نسبتاً خوبی نیز داشته است. در این توافق اعلام شد که زورق و علی‌بابا ادغام (Merge) شدند.

با پرس‌وجویی که بنده از مدیران علی‌بابا داشتم گویا در این توافق سراوا در ازای بخشی از سرمایه‌گذاری خود روی توشا سهام خود در زورق را نیز به علی‌بابا داده است و به نوعی می‌توان گفت که این ادغام تا حدی از جنس تملک (acqire) نیز هست. 

ادغام

به هر حال جنبه مهم این داستان فی‌الحال این است که یک اتفاق بزرگ در اکوسیستم استارتاپی ما رقم خورده است و آن این است که یک داستان خروج خوب (Exit Story) شکل گرفت. 

می‌دانید که وی‌سی‌ها در سرمایه‌گذاری روی استارتاپ‌ها به دنبال فرصت مناسب برای خروج هستند تا سرمایه خود را چند برابر کنند که این امر از طریق ادغام یا تملک یا عرضه عمومی سهام در بورس ویا فروش سهام اتفاق می‌افتد که تقریباً هیچ کدام از این موارد در ایران تا به حال وجود نداشته است (تقریباً البته).

برکات

حال با این داستان خروجی که رخ داد می‌توان به خوبی انتظار داشت که سرمایه‌گذاران علاقه بیشتری برای ورود به این عرصه در ایران را خواهند داشت. چه سرمایه‌گذار داخلی باشد چه خارجی. چرا که می‌بیند می‌تواند به خوبی در ایران نیز خروج از استارتاپ داشته باشد.

این است برکت مهم این خبر ادغام برای اکوسیستم ما.

ولی ای کاش رسانه بین‌المللی حوزه استارتاپی قوی چون فوربس و تک‌کرانچ داشتیم تا این اخبار را توزیع کند.

 

و اما در آینده

مراحل بعدی که باعث بلوغ هرچه بیشتر این اکوسیستم خواهد شد ان‌شاالله تک‌شاخ شدن (Unicorn) اسنپ و دیجیکالا است. اگر این اتفاق نیز رخ دهد و ارزش این استارتاپ‌ها نیز از یک میلیارد دلار بگذرد و یا حداقل وارد بورس شوند و عرضه عمومی سهام داشته باشند آنگاه است که اکوسیستم استارتاپی ما از مرحله طفولیت خارج می‌شود.

با این برکات است که ان‌شاالله دور از ذهن نخواهد بود تا در رنکینگ‌های معتبر استارتاپی دنیا که در این مقاله درباره آن نوشته‌ام تهران نیز در ردیف شهرهای مهم استارتاپی آسیایی همچون بیجینگ، شانگهای، تل‌آویو، بنگلورو … بیاید. به امید خدا

 

برچسب‌ها: , , , , , ,

نظر

نظرتان را بگویید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

العربيةEnglishفارسیTürkçe