<style type="text/css">.wpb_animate_when_almost_visible{opacity:1}</style> بعد از اسنپ و تپسی منتظر چه باشيم ! - آرمان صفایی
خانهمقالات استارتاپبعد از اسنپ و تپسی منتظر چه باشيم !

بعد از اسنپ و تپسی منتظر چه باشيم !

بعد از اسنپ و تپسی منتظر چه باشيم !

معرفی استارتاپ هم‍پا 

يك سرويس كارپولينگ

 

«همپا»، از ابتدا تا آینده‌ای نه چندان دور

بیش از یک‌سال از شکل گرفتن ایده‌ی «همپا» گذشته؛ ایده‌ای که سعید نعمت‌اللهی با مشارکت نزدیک به یک‌صد نفر دیگر، به خاطر تک‌سرنشینی در یک روز پرترافیک با هوای آلوده‌ی شهر تهران شکل گرفت. اتلاف وقت، تولید آلودگی بیش از حد خودروها، انواع بیماری‌های تنفسی که در ترافیک ممکن است به سراغ انسان بیایند و امید به بهبود این وضعیت از دلایل اصلی شروع ایده‌پردازی آن بود؛ایده‌پردازی که به مفهوم «هم‌سفری» یا «کارپولینگ» رسید.

مفهوم هم‌سفری راه‌حلی برای کاهش آلودگی هوا توسط کاهش ترددهای تک‌سرنشینی و بالطبع، ترافیک است. این مفهوم به معنای توافق بین راننده و مسافر (که در همپا به عنوان «همران» و «همپا» از آن‌ها یاد می‌کنیم) جهت اشتراک‌گذاری خودروی شخصی خود در مسیرهای همیشگی همچون مسیر دانشگاه، کار یا حتی سفرهای هرچند وقت یک‌بار به یک شهر یا کشور دیگر است. این مفهوم در این بین باعث برخی تغییرات و بهبودهای جانبی هم همچون ایجاد اجتماعات مطمئن و سالم و یا حتی امن از طریق اعتمادسازی متقابل، صرفه‌جویی در مصرف سوخت‌های فسیلی، کاهش استرس رانندگی افراد، امکان استفاده بهینه و مفید از زمان‌های مُرده‌ی آمد و شد روزانه، ایجاد ارتباطات دوستانه، افزایش طول عمر خودروها و نیز بسیاری از موارد دیگر می‌شود که پرداختن به تک‌تک آن‌ها ممکن نیست.

سرویس همپا، با ایجاد یک سیستم احراز هویت قابل اتکا و دریافت برخی اطلاعات سلیقه‌ای بر پایه‌ی روانشناسی اجتماعی از افراد در کنار سیستم امتیازدهی به دیگران توسط خود کاربران، سعی بر ارائه‌ی بهترین تجربه‌ی همسفری به کاربران را دارد که امید دارد که در آینده‌ای نه چندان دور اشتراک‌گذاری صندلی‌های خالی خودروی خود و یا استفاده از صندلی‌های خالی خودروی دیگران (که خود به تنهایی باعث بازگشت یا کاهش بسیاری از هزینه‌ها می‌شود) را یک فرهنگ اجتماعی در میان مردم ببیند. همچنین همپا با ایجاد قابلیتی با نام «فقط خانم‌ها» سعی کرده که با جلب اعتماد بانوان باعث ترغیبشان برای پیوستن به جریان «نه به تک‌سرنشینی!» شده و امنیت آنان را نیز به نحوی تضمین کند.

البته نکته‌ای وجود دارد که باید به آن اشاره کرد؛ همپا به هیچ عنوان یک سرویس ارائه دهنده‌ی حمل و نقل همچون Uber یا اسنپ نیست و فقط بستری را فراهم کرده که همران و همپا بتوانند ارتباط پیدا کنند و تنها حق سرویس اندکی به عنوان کارمزد از همپایان گرفته می‌گیرد. این سرویس مناسب افراد یا اجتماعاتی است که به صورت روزانه یا هفتگی به مکان‌هایی خاص رفت‌وآمد می‌کنند. این رفت‌وآمدها ممکن است شامل رفتن به دانشگاه، محل کار، یک گردهمایی بخصوص عمومی، مسابقات ورزشی، گالری‌ها و یا رفتن به شهرهای دور و نزدیک همانند طی مسافت شهر تهران تا کرج یا بالعکس باشد.

حال تصور کنید که هر سفر اشتراکی با حضور سه نفر، باعث کاهش ۲ خودروی در حال تردد می‌شود؛ به نظر شما با مقیاس بزرگتر، ترافیک مسیر پر ترددی همچون تهران – کرج چقدر کاهش پیدا می‌کند؟ اتلاف وقت این مسیر چقدر خواهد بود؟ و راحتی شما چقدر افزایش پیدا خواهد کرد؟ آیا رسیدن به این مهم، کمک به زیست‌بوم، کاهش آلودگی هوا و داشتن هوایی پاک برای تنفس با وجود همچین راهکارهایی، دور از دسترس هستند؟ باید گفت که نه! همانطور که همیشه ما ایرانی‌ها ثابت کرده‌ایم که مردم روزهای سخت هستیم، این روزها هم روزگاری سخت برای اکوسیستم ما است و ما تمامی تلاش خود برای نجات آن می‌کنیم!

در حال حاضر اپلیکیشن سرویس همپا نه تنها بر روی سیستم عامل اندروید در دسترس عموم قرار دارد بلکه نسخه‌ی iOS و وب سرویس، در حال توسعه است و تیم همپا امید دارد که هر چه زودتر بتواند به صورت کامل به سرویس‌دهی به تمامی علاقمندان بپردازد.

 

برچسب‌ها: , , , , , , , , , , , , ,

نظر

نظرتان را بگویید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

العربيةEnglishفارسیTürkçe