<style type="text/css">.wpb_animate_when_almost_visible{opacity:1}</style> ایلان ماسک و تسلا موتورز از زبان پیتر تیل
خانهمقالات استارتاپ مدل كسب و كارایلان ماسک و تسلاموتورز

ایلان ماسک و تسلاموتورز

ایلان ماسک و تسلاموتورز

ایلان ماسک و تسلاموتورز

 

ایلان ماسک کیست + درد دلی کوچک

ایلان ماسک نام نابغه‌ای است که به گوش همه اهالی فناوری و استارتاپ‌ها در دنیا خورده است و به نظر من روزی به گوش همه دنیا مثل استیو جابز می‌رسد. نمی‌خواهم درباره زندگی‌نامه او صحبت کنم یا سخن بزرگانی از او منتشر کنم، چرا که معتقدم این افراد فقط در زندگی کاری خود الگو هستند نه کلیت زندگی.

در ضمن ما خود در فرهنگ باستان‌مان یا در مذهب تشیع‌مان کم سخن بزرگان نداریم که چه بسا بسیار غنی‌تراز همه این افراد هستند. از کوروش و حافظ تا ولی‌نعمت‌های‌مان ائمه اطهار علیهم‌السلام.

ببخشید مقداری دلم پر بود از این همه سخن بزرگانی بی‌محتوایی که هر روز منتشر می‌شوند. بپردازیم به اصل مقاله.

موضوع این مقاله چیست

به بهانه به پایان رساندن کتاب از صفر به یک اثر پیتر تیل از بنیان‌گذاران پی‌پال، مقاله حاضر و این مقاله را نوشتم تا به گونه‌ای بخشی از نکات مهم این کتاب را با شما دوستان عزیزم به اشتراک بگذارم. 

در فصل سیزدهم این کتاب پیتر تیل از ایلان ماسک و شرکت تسلاموتورز او صحبت می‌کند. شرکتی که بالاخره توانست بر چالش‌های فناوری خودروهای برقی پیروز شود و این خودروها را در دنیا تجاری‌سازی کند. (بگذریم از این که تا به حال ۱۰۰ بار در ایران هم از این خودروها رونمایی شده توسط انواع مسوولین ولی هیچ‌وقت به مرحله تجاری‌سازی نرسیده‌اند و صرفاً وام هدرده بودند.)

این که چرا این شرکت موفق شده است را می‌توانید در این لینک جستجو کنید که لینکی از سخنرانی من در دانشگاه علم و صنعت است درباره شرکت‌های انرژی پاک و در آن به طور دقیق بیزینس مدل شرکت تسلاموتورز را شرح داده‌ام.

پیتر تیل در “از صفر به یک” درباره تسلاموتورز

تسلا یکی از معدود شرکت‌های فناوری پاک است که دهه پیش کار خود را شروع کرده و تا به امروز پیشرفت کرده است. چرا چون پاسخ ۷ سوال مهم را داشتند.

۱- سوال فناوری:

فناوری تسلا آن‌قدر خوب بود که دیگر شرکت‌های خودروسازی به آن تکیه می‌کنند. دایملر از بسته باتری‌های تسلا استفاده می‌کند.

مرسدس بنز از ماشین قدرت تسلا استفاده می‌کند.

جنرال موتورز حتی یک گروه کاری ایجاد کرده است که حرکات بعدی تسلا را دنبال کنند.

اما بزرگ‌ترین دستاورد فناوری تسلاموتورز در ادغام اجزا بسیار به یک محصول برتر است به طوری که سدان اس تسلا به عنوان خودروی برتر سال بارها برگزیده شده است.

تسلا

۲- سوال زمان‌بندی

ایلان ماسک بسیار زمان‌شناس بود و واژه منفی‌تر آن یعنی فرصت‌طلب. او در بهترین زمان یعنی سال ۲۰۱۰ یک وام ۴۰۰ میلیون دلاری از دولت آمریکا توانست بگیرد هنگامی که انرژی پاک از سیاست‌های حمایتی دولت بود.وامی که قبل از آن و بعد از آن به هیچ وجه رخ نداده بود.

۳- سوال انحصارفروشی

تسلا کار خود را با یک بازار کوچک آغاز کردکه می‌شد به راحتی تحت سلطه درآورد. این شروع کوچک به تسلا امکان تحقیق و توسعه بالایی را داد که هم‌اکنون توانسته وارد بازار خودروهای لوکس نیز بشود.

تسلا

۴-سوال تیم

ایلان ماسک یک مهندس و فروشنده کامل بود و در تیم خود به طور کامل از هر دوی آنان را جمع‌آوری کرد و مدام از آنان می‌خواست مهارت‌های خود را ارتقا بدهند.

۵- سوال توزیع

بیشتر شرکت‌ها توزیع را دست کم می‌گیرند. اما برای تسلا موتورز، توزیع آن‌قدر اهمیت داشت که به توزیع‌کنندگان سنتی خودرو اعتماد نکرد و مجبور شد تا هزینه گزافی بکند و فروشگاه‌های تسلا موتورز خود را ایجاد کند. در ظاهر بسیار این تصمیم گران‌قیمت تمام شد اما توانست نشان دهد که خودروی او فرق دارد و باید متفاوت عرضه شود.

در ضمن از این طریق بسیار عالی توانست مشتریان و نظر آن‌ها را بشناسد.

۶- سوال ماندگاری

تسلا زودتر از بقیه این مسیر را شروع کرده وسریع‌تر از همه دارد گام برمی‌دارد که این نشان از ماندگاری دارد.

به علاوه این که برخلاف بسیاری ازشرکت‌ها، در تسلا بنیان‌گذار شرکت هنوز در راس مسوولیت و مدیرعامل است با این که شرکت اسپیس ایکس را هم راه‌اندازی نموده است.

۷-سوال رازها

تسلا می‌دانست که به قول ما روزی در آمریکا فناوری پاک مد خواهد شد و مردم دوست دارند پز بدهند که خودروی پاک سوار می‌شوند و محیط زیست برای آن‌ها اهمیت دارد.

به طوری بازیگرانی بزرگ مثل لئوناردو دی کاپریو حتی تویوتا پریوس خود را فروخت و تسلا رودستر را خریداری کرد تا جذاب‌تر و دغدغه‌دار محیط زیست به نظر بیاید.

 

برچسب‌ها: , , , , , , , ,

نظر

نظرتان را بگویید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

العربيةEnglishفارسیTürkçe