<style type="text/css">.wpb_animate_when_almost_visible{opacity:1}</style> ایده و مدل کسب‌وکار با تقلید - آرمان صفایی
خانهمقالات استارتاپ مدل كسب و كارایده و مدل کسب‌وکار با تقلید

ایده و مدل کسب‌وکار با تقلید

ایده و مدل کسب‌وکار با تقلید

فرض کنیم قصد راه‌اندازی یک استارتاپ داریم. ما ابتدا باید ایده‌ای داشته باشیم و بعد به اعتبارسنجی آن ایده به صورت کیفی بپردازیم. گام بعدی آن است که تیمی تشکیل دهیم و شروع کنیم به ایده‌پردازی برای مدل کسب‌وکار استارتاپ‌مان با کمک ایزارهایی مانند بوم ناب.

سپس به مصاحبه با مشتربان و اعتبارسنجی کمی فرضیات مدل کسب‌وکار اولیه‌مان می‌پردازیم. بعد هم MVP و یادگیری از بازار.

خب تا به اینجای کار را در ورکشاپ‌های مختلف بنده یا سایر همکارانم گفته‌ایم و شنیده‌ایم.

در این مقاله می‌خواهم ۱ بحث مهم درباره ۲ المان از این مسیر صحبت کنم. 

ایده

مدل کسب‌وکار

به‌ظاهر تقلید ایده 

ایده‌ای که ما برای راه‌اندازی استارتاپ نیاز داریم تقریباً موجود است.چرا که ما در ایران تقریباً در زمینه داشتن ایده یک استارتاپ مشکل خاصی نداریم. با یک نکاه به کشورهای توسعه‌یافته و یا این که نه کشورهای در حال توسعه اطراف خودمان مثل هند و ترکیه که فرهنگ‌های نسبتاً مشابهی به ما دارند، می‌توانیم به ایده‌های مشخصی برسیم که فقط نیاز است تا از آن‌ها گرته‌برداری درستی داشته باشیم و کلونی موفق از آن‌ها ایجاد کنیم.

اگرچه بسیاری از کسب‌وکارهای موفق جهانی هم‌اکنون در ایران کلونی نسبتاً موفق دارند که ما می‌شناسیم اما بازهم می‌توان گفت در بسیاری از حوزه‌ها هنوز کلونی موفق نداریم.

به عنوان مثال برای کلون‌های موفقی که همگی می‌شناسیم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

دیجیکالا —–> آمازون

آپارات —–> یوتیوب

اسنپ —–> اوبر

کافه‌بازار —–> گوگل‌پلی

و …

اما مثال‌هایی بزرگ از کسب‌وکارهای دنیا که در ایران نمونه‌ای ندارند، می‌توان به مواردی چون ایربی‌ان‌بی، لندینگ‌کلاب و دلار شیو کلاب و … اشاره کرد.

البته تلاش‌هایی در بسیاری از این زمینه‌ها انجام شده است. به عنوان مثال استارتاپی به نام بیت‌وام ایجاد شد که می‌خواست کلونی از لندینگ‌کلاب باشد یا جاباما که می‌خواهد به زودی کلونی از ایربی‌ان‌بی باشد، اما هنوز چالش‌هایی پیش رو دارد.

راه‌اندازی کسب‌وکار در این حوزه‌ها در برخی موارد دارای مشکلاتی قانونی یا فرهنگی بوده‌ که ممکن نشده است. و یا این که تیم مناسبی برای انجام کار شکل نگرفته است.

اما نسل بعدی ایده‌های استارتاپی باید از جنس بومی باشد. باید مشکلات و مسائل مشتریان خودمان را هدف قرار دهند و برای آن راه‌حل ارائه دهند.

مدل کسب‌وکار

درباره بیزینس مدل نیز صحبت بنده همین است. مدل‌های کسب‌وکاری که شما برای توسعه استارتاپ خود نیاز دارید باید نوآورانه باشد. باید متناسب با مشتری شما و رفتار خرید او باشد. کارآمدترین راه، نوآوری در مدل کسب‌وکار، تقلید است. تقلید برای نوآوری.

شما باید با شناخت دقیق مدل‌های کسب‌وکار صنعت خودتان و از آن مهم‌تر سایر صنایع در کشورهای توسعه‌یافته یا کشور خودمان، از آن‌ها تقلید کنیم.تقلید مدل‌ها از سایر صنایع یا تلفیق آن‌ها بهترین راه نوآوری در مدل کسب‌وکار است.

اما استارتاپ‌های نسل بعدی که ایده‌های بومی دارند، طبیعتاً باید مدل کسب‌وکار خودشان را توسعه دهند.

 

پس در هر ۲ موضوع بیان کردیم که تقلید و بومی‌سازی مهم‌ترین مهارتی است که باید یک کارآفرین داشته باشد. البته در شرایط امروزی اکوسیستم استارتاپی کشور و نسل بعدی استارتاپ‌ها قطعاً مهارت‌های ویژه‌تری نیاز دارند.

برچسب‌ها: , , , , , , , , ,

نظر

نظرتان را بگویید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

العربيةEnglishفارسیTürkçe