<style type="text/css">.wpb_animate_when_almost_visible{opacity:1}</style> جیتکس دبی 2017 و ما - آرمان صفایی
خانهمقالات استارتاپ کسب‌وکارجیتکس دبی ۲۰۱۷ و ما

جیتکس دبی ۲۰۱۷ و ما

جیتکس دبی ۲۰۱۷ و ما

جنگ استارتاپی منطقه خاورمیانه

در منطقه علاوه بر زورآزمایی‌های نظامی، زورآزمایی‌های اقتصادی سنگینی نیز در جریان است، چرا که برای همه قدرت‌های منطقه مسلم است که در بلندمدت، قدرت از آن کشوری است که از فناوری و شرکت‌های فناورانه و استارتاپ‌های بهتری برخوردار باشد. در این بین اگر تل‌آویو را کنار بگذاریم، شاید بتوان ایران و امارات و عربستان را سه مدعی اصلی عنوان بهشت استارتاپ‌های منطقه معرفی کرد. با این که امثال کشورهای قطر و عمان نیز به شدت در این زمینه سرمایه‌گذاری می‌کنند.

هر کدام از این کشورها برای خود نقاط ضعف و قوتی برای نیل به این عنوان دارند. هر ۳ از داشتن بخش خصوصی قدرتمند بی‌بهره هستند و اقتصادشان بیشتر حکومتی است. کشورهای امارات و عربستان خصوصا امارات از لحاظ ارتباطات بین‌المللی و سرمایه‌گذاری خارجی اوضاع به مراتب بهتری دارند ولی از آن سو ایران از حیث منابع انسانی توانمند و با تحصیلات عالیه به مراتب از آن دو اوضاع بهتری دارد.

جیتکس

یکی از اقدامات اساسی امارات برای نیل به این عنوان برگزاری هفته فناوری جیتکس است که بیش از ۳۷ دوره (سال) از آن می‌گذرد. در حالی نمایشگاه مشابهی که در این زمینه در ایران وجود دارد الکامپ نام دارد که سطوح برگزاری آن‌ها به شدت متفاوت از یکدیگر است. 

شما در جیتکس تقریباً از تمامی کشورها استارتاپ‌ها و شرکت‌هایی را می‌بینید و نیز هرکدام از کشورها جداگانه برای خود پاویونی دارند. 

اما اگر بخواهم خلاصه آن چه در جیتکس دیدم را بگویم باید بگویم که show off است. علی رغم اسم نمایشگاه که نمایشگاه فناوری است اما در مقابل نمایشگاه‌های فناوری دنیا مانند CEBIT و امثالهم شما فناوری پیشرفته‌ای نمی‌بینید. صرفاً می‌توانم بگویم که یک نمایشگاه بازاری است که بهترین کارکرد آن نتورکینگ و ردوبدل کارت ویزیت است تا نمایش و به رخ کشیدن فناوری، که البته همین کارکرد هم در جایگاه خود بسیار ارزشمند است که توانسته شرکت‌های غول‌پیکر دنیا را به سمت خود بکشد. غول‌هایی چون ماکروسافت، سیسکو، آلکاتل، هواوی، سامسونگ، ای تی اند تی و … .

جیتکس ۳۷

بنده در این دوره به همراه شتاب‌دهنده شریف در پاویون ایران بودم. همچنین نیز استارتاپ ما عریضه که این جا آن را معرفی کردم جز ۱۲ استارتاپ برگزیده اتاق بازرگانی تهران بود و با تسهیلات مالی آن‌ها در سالن استارتاپ‌های این نمایشگاه شرکت کرد. در پاویون ایران برخی از شرکت‌های دانش‌بنیان و برخی سازمان‌های وزارت‌ ارشاد حضور داشتند تا توانمندی‌های خود را ارائه کنند.

حضور ایران اگرچه با تمام قوا نبود و صرفاً بودند که بوده باشند ولی تا همین اندازه نیز برای بسیاری از اروپاییان جای تعجب بود که ایران دارای چنین فناوری باشد. پاویون ایران با حمایت معاونت علمی ریاست جمهوری برقرار گشت.

از دستاوردهای شرکت‌ها و استارتاپ‌های ایرانی حاضر در جیتکس آن چنان نمی‌توان صحبتی کرد و آن را صرفاً می‌توان به گرفتن کارت ویزیت‌های افرادی از کشورهای مختلف خلاصه کرد. شاید بتوان ارتباطات اصلی که برای این استارتاپ‌ها ایجاد شد را در ارتباط با ایرانیان غیرمقیم و یا ایرانیان سفرکرده به دبی دانست. بیزینس‌من‌های ایرانی غیرمقیم برای استارتاپ‌های ایرانی بازخورد خوبی داشتند و کمک حال یکدیگر بودند.

از بخش دولتی و مجلس نیز افرادی که مرتبط با حوزه IT بودند در جیتکس حضور پیدا کردند.

جیتکس

۲ سالن از ۶ سالن اصلی این نمایشگاه مربوط می‌شد به حکومت دبی و عربستان که با تمام قوا حضور پیدا کرده بودند و از چشم‌اندازهای خود رونمایی می‌کردند. چیزهایی مثل این که مثلاً تا سال ۲۰۲۰ تاکسی‌ها در دبی تاکسی‌های هوایی خواهد بود، یا رویکرد شهر هوشمند آن‌ها با فناوری بلاک‌چین !!!! ولی در نهایت باز هم می‌گویم همه آن تنها یک Show بود و نه فناوری اجرایی.

در پایان

در پایان امیدوارم تا دولت‌مردان هرچه بیشتر موانع راه‌اندازی کسب‌وکار در ایران را برطرف کنند و کمتر در کار آنان دخالت کنند تا بتوانیم در این جنگ استارتاپی نقش اول را در منطقه بازی کنیم که قطعاً لیاقت جوانان خوش‌فکر ایران است و نه امارات. به دور از نژادگرایی می‌گویم. 

 

برچسب‌ها: , , , , , , , ,

نظر

نظرتان را بگویید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

العربيةEnglishفارسیTürkçe