<style type="text/css">.wpb_animate_when_almost_visible{opacity:1}</style> خب تعريف دقيق‌تر مدل كسب‌وكار ؟ - آرمان صفایی
خانهمقالات مدل كسب و كارخب تعريف دقيق‌تر مدل كسب‌وكار ؟

خب تعريف دقيق‌تر مدل كسب‌وكار ؟

خب تعريف دقيق‌تر مدل كسب‌وكار ؟

تعاریف مدل کسب‌­وکار چیست؟

 

مدل کسب‌­وکار از جمله مفهوم­‌هایی است که در تعریف آن اختلافات زیادی وجود داشته و تعاریف متعدد زیادی ارائه شده است. این امر ناشی از آن است که متخصصان برداشت­‌های متفاوتی از آن داشته­‌اند و به حوزه‌­های مختلف کسب­‌وکاری به صورت متفاوتی معنا شده است. این اختلافات در برداشت‌­ها را می­توان در تعاریف زیر مشاهده کرد که برخی از مدل کسب­‌وکار بخش­‌هایی از اجزای آن را در نظر داشته‌­اند و برخی کاربردهای مدل کسب‌­وکار .

تعاریف مدل کسب­وکار از سال ۱۹۹۸ با تعریف تیمرز فراگیر شد و تا سال­‌های اخیر همچنان تعاریف متعددی ارائه شده است که فهرست­‌وار به شرح زیر است:

۱۹۹۸:

“طراحی کالا، خدمات و جریان­های اطلاعاتی، شامل توصیفی از بازیگران مختلف کسب­وکار و نقش­های آنها، توصیفی از مزایای بالقوه برای بازیگران مختلف کسب­وکار و همچنین توصیفی از منابع درآمدی است.”

۱۹۹۹:

“مدل کسب­وکار ساختاری برای محصولات است . همچنین مدل کسب­وکار توصیف کننده منافع عامل­های مختلف و ارائه دهنده تعریفی از جریان بالقوه درآمد و سود است.”

۲۰۰۰:

مدل کسب­وکار را ترکیب و هماهنگ­سازی عوامل مؤثر در دادوستد برای بهره­برداری از موقعیت­های تجاری معرفی کرده­اند. هماهنگ­سازی ساختاری تشریح کننده رابطه عوامل مؤثر در دادوستد و ترتیب آن‌هاست.”

۲۰۰۱:

“توصیفی از منطق سیستم تجاری برای ایجاد ارزش است.”

۲۰۰۲:

“توصیفی از نحوه فعالیت شرکت را بیان می­کند.”

۲۰۰۲:

“توصیفی از ارزشی که یک شرکت به یک یا چند بخش از مشتریان ارائه می­دهد . طرحی است از شرکت و شبکه همکاران آن برای ایجاد بازاریابی و تحویل ارزش و سرمایه­‌های ارتباطی به منظور ایجاد جریاناتی که منجر به کسب درآمدهای مثبت و با ثبات می‌­شود.”

۲۰۰۴:

“مدل کسب­‌وکار چیزی جز توصیف ارزشی را که شرکت به یک یا چند بخش از مشتریان ارائه می­‌دهد نیست. همچنین مدل کسب‌­وکار عبارت است از معماری شرکت و شبکه شرکا به منظور ایجاد، بازاریابی و تحویل یا ارائه این ارزش. از طرفی مدل کسب­‌وکار به منظور ایجاد سود و حفظ درآمد و نحوه ایجاد درآمد نیز در نظر گرفته می‌­شود.”

۲۰۱۰:

“مدل کسب­‌وکار منطق یک شرکت، روش فعالیت آن و چگونگی خلق ارزش برای ذی‌نفعان خود توصیف می­‌کنند.”

 

برچسب‌ها: , , , , , , , ,

نظر

نظرتان را بگویید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

العربيةEnglishفارسیTürkçe