<style type="text/css">.wpb_animate_when_almost_visible{opacity:1}</style> رایگان یک مدل کسب درآمد است - آرمان صفایی
خانهمقالات مدل كسب و كاررایگان یک مدل کسب درآمد است

رایگان یک مدل کسب درآمد است

رایگان یک مدل کسب درآمد است

ارائه پیشنهاد جذاب و رایگان 

امری که بدیهی است اطراف ما پر شده است از بسیاری خدمات و امکانات بسیار کاربردی و جذاب که کاملا برای ما رایگان تمام می شود.
از شبکه های اجتماعی تا خدمات اطلاع رسانی و برقراری ارتباط….
سازمان هایی مانند فیسبوک و اسکایپ و فلیکر و …. که غالب آنها نیز در صنایع آی تی رخ می دهد….
اما آنها به راستی در آمد خود را از چه راهی کسب میکنند…؟ آیا آنها عاشق و ما هستند یا آنکه خیر محسوب میشوند…؟ با چه مدل هایی سودآوری پایدار دارند ؟
شاید در گذشته نیز در بسیاری از کشورها شاهد خدمات رایگان بوده ایم به عنوان مثال روزنامه هایی که رایگان توزیع میشدند در متروها یا …
برخی از کسب و کار ها پیشنهادهای رایگان آنها به راستی رایگان بوده و از محل دیگری کسب درآمد ندارند و بقا و پایداری خود را وابسته به حامیان میدانند یا در اصطلاح مدل donation دارند نظیر ویکی پدیا که همه محتوایش رایگان بوده و هزینه نگهداری و توسعه آن را حامیان متقبل میشوند….
چه سازمان های دیگری را شما در ذهن دارید ؟

ازدیگر مدل های کسب و کار رایگان میتوان به مدل فریمیوم اشاره کرد که توسط جرید لاکین ابداع شد. در این مدل همانطور که نامش مشخص است ( ترکیب free و premium) ابتدا پیشنهاد جذابی را برای مشتریان به صورت رایگان ارائه داده و تنها هزینه جذب مشتری و آن خدمت برای شما باقی می ماند. اما این هزینه چگونه جبران شده و جریان نقدی مثبت ایجاد میشود؟
بخش جذاب تر و تکمیلی ارزش پیشنهادی و خدمات کسب و کار را به مشتریانی میدهیم که برای آن حاضر به پرداخت پول باشند. چنین مشتریانی حدود ۱۰ درصد از تمامی مشتریان یک کسب و کار را شامل میشود که باید هزینه تمامی مشتریان از جمله رایگان ها را نیز تقبل کنند.
نمونه های چنین کسب و کارهایی نظیر لینکداین، فلیکر، یا نمونه های داخلی مانند فکس دات آی آر
چه کسب و کارهای دیگری را میشناسید….

یکی دیگر از مدل های کسب و کار رایگان میتوان به مدل های “تیغ و ریش تراش” اشاره کرد که چنان که از نامش پیداست ابتدا در صنعت ساخت تیغ و ریش تراش توسط شرکت ژیلت اجرا شد.

در این مدل یک کالای بستر یا اولیه ای را رایگان یا گاها با قیمت بسیار ناچیز توزیع نموده و سپس از طریق فروش کالاهای مصرفی و موردنیاز آن کالای بستر کسب درآمد می کنند
ابتدا ژیلت دسته ریش تراش خود را رایگان عرضه نمود و از طریق فروش تیغ های خود به کسب درآمد پرداختند. یا در صنایع سنگین بسیاری از ماشین آلات با قیمت ناچیز و با زیان فروخته می شوند و از طریق تعمیر و نگهداری آن یا حق اشتراک کسب درآمد مینمایند.
چه مثالها و کسب و کارهای دیگری را می شناسید.

لینک مطلب در پایگاه رهنُمون

برچسب‌ها: , , ,

نظر

نظرتان را بگویید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

العربيةEnglishفارسیTürkçe