<style type="text/css">.wpb_animate_when_almost_visible{opacity:1}</style> انواع شرکت‌های سرمایه‌گذاری جسورانه - آرمان صفایی
خانهمقالات استارتاپ کسب‌وکارانواع شرکت‌های سرمایه‌گذاری جسورانه

انواع شرکت‌های سرمایه‌گذاری جسورانه

انواع شرکت‌های سرمایه‌گذاری جسورانه

انواع شرکت‌های سرمایه‌گذاری جسورانه

 

کتاب Venture Deals

برد فلد و جیسون مندلسون دو تن از فعالان حوزه شرکت‌های سرمایه‌گذاری جسورانه در سیلیکون ولی هستند که در کتابی که از نوشته‌ها و مقالات‌شان اقتباس شده است را طراحی و منتشر کرده‌اند به نام Venture Deals.

کتاب بسیار عالی سعی کرده است تا حوزه سرمایه‌گذاری جسورانه را فرموله کند و برای فضای سلیقه‌ای آن علم و چارچوب تبیین کند. از این که منافع هر کدام از طرفین معامله یعنی سرمایه‌گذار و تیم کارآفرین چه هست ؟ چگونه باید با هم به مذاکره کنند ؟ متن توافق‌نامه سهامداری چه باشد ؟ و مواردی از این دست.

نکاتی کوچک و مهم از فصل نخست این کتاب را در زیر می‌خوانید.

نیروی انسانی یک وی‌سی

یک وی‌سی شامل یک مدیر است که نام آن را باید Managing Director می‌گذارند. این مدیر هست که در نهایت تصمیم می‌گیرد با یک استارتاپ مشارکت صورت گیرد یا خیر.

برخی کارمندان سازمانی هستند که اموری مانند حساب‌داری، استخدام و اخراج، مارکتینگ را انجام می‌دهند که اصطلاحاً به آن‌ها Partnerها می‌گویند.

برخی نیز کارشناسان و آنالیزورهای وی‌سی هستند و در ارزیابی موشکافانه و بررسی طرح‌ها به وی‌سی کمک می‌کنند که اصطلاحاً به آن‌ها Associates یا Analysts می‌گویند.

و در نهایت عده‌ای نیز هستند که کارآفرینانی باتجربه هستند که به صورت غیرانتفاعی به یک وی‌سی کمک می‌کنند و منتور و مشاور آن‌ها هستند که به آن‌ها Venture Partners می‌گویند.

انواع وی‌سی‌ها

وی‌سی‌ها به طور کلی از نظر میزان دلاری سرمایه‌گذاری، تعداد سرمایه‌گذاری‌ها و تعداد شرکای تجاری تقسیم‌بندی می‌شوند. یکی از این دسته‌بندی‌ها چنین است:

  1. Micro VC Fund
  2. Seed-Stage VC Fund
  3. Early-Stage VC Fund
  4. Mid-Stage VC Fund
  5. Late-Stage VC Fund

 

Micro VC Fund

این شرکت‌ها معمولاً روی استارتاپ‌های مراحل اولیه سرمایه‌گذاری می‌کنند. معمولاً آن‌ها تامین‌کننده Pre-Seed یا Seed یا Series A هستند. میزان سرمایه‌گذاری این‌ها اغلب پایین‌تر از ۱۵ میلیون دلار است.

Seed-Stage VC Fund

این شرکت‌های سرمایه‌گذاری جسورانه نیز معمولاً در مراحل اولیه سرمایه‌گذاری می‌کنند و راندهای سرمایه‌پذیری Series A را معمولاً تامین می‌کنند. میزان سرمایه‌گذاری این‌ها حداکثر تا ۱۵۰ میلیون دلار است.

Early-Stage VC Fund

این شرکت‌ها تا مراحل سری B استارتاپ‌ها را نیز تامین می‌کنند و اغلب در بازه ۱۰۰ تا ۳۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری می‌کنند.

Mid-Stage VC Fund

این شرکت‌ها استارتاپ‌های در مراحل میانی را هدف گرفته‌اند و در حدود ۲۰۰ میلیون تا ۱ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری می‌کنند. به سرمایه این‌ها سرمایه رشد نیز می‌گویند از این رو که معمولاً در این مرحله استارتاپ‌ها در حال رشد سریع خود هستند و شتاب‌گیری.

Late-Stage VC Fund

در این مرحله دیگر یک استارتاپ بسیار موفق داریم که یا سودآوری خوبی دارند و یا در حال ورود به بورس (IPO) هستند و حجم این سرمایه‌گذاری‌ها بالاتر از ۱ میلیارد دلار است که گاهاً وی‌سی‌ها با کمک بانک‌ها و شرکت‌های بسیار بزرگ این کارها را انجام می‌دهند.

 

برچسب‌ها: , , , , , , , , , ,

نظر

نظرتان را بگویید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

العربيةEnglishفارسیTürkçe