<style type="text/css">.wpb_animate_when_almost_visible{opacity:1}</style> فین تک (دسته‌بندی، نمونه‌های خارجی، کلون‌های ایرانی) - آرمان صفایی
خانهمقالات استارتاپ مدل كسب و كارفین تک (دسته‌بندی، نمونه‌های خارجی، کلون‌های ایرانی)

فین تک (دسته‌بندی، نمونه‌های خارجی، کلون‌های ایرانی)

فین تک (دسته‌بندی، نمونه‌های خارجی، کلون‌های ایرانی)

منشرشده در ماهنامه تخصصی بانکداری الکترونیک شماره ۸۲

 

کلون­‌های ایرانی کسب‌وکارهای فین‌تکی دنیا

 

فین تک در دنیا و دسته‌بندی‌های آن

همان‌طور که مستحضرید فین ­‌تک، مجموعه‌­ای از فناوری‌­هایی است که می­تواند در حوزه­‌های مالی به کمک بیایند و در این حوزه ارزش بیشتری خلق کنند. از این رو حتی شاید برخی نرم­‌افزارهای حسابداری و بانکی قدیمی که در ایران نیز وجود داشته­‌اند را بتوان مصداقی از فین تک در زمان خود دانست، اگر چه کاربرد واژه فین­تک قدمتی ندارد.

در توسعه فین­‌تک­‌ها در دنیا، استارتاپ­ها نقش بسیار مهمی ایفا کرده‌­اند. استارتاپ‌­های حوزه­  فین­تک با توسعه فناوری خود، سعی کرده­‌اند تا برای مشتریان خلق ارزش کنند و خدمات خود را در مقیاس‌­های بزرگ­تری عرضه کنند که امروزه شاهد آنیم، پول بسیاری از افراد در دنیا به گونه‌­ای با این کسب‌وکارها در ارتباط است.

فین تک را به طور کلی می­توان به چندین حوزه کوچک­تر دسته‌­بندی کرد که در هر کدام از آن­ها باز زیر‌مجموعه­‌هایی وجود دارد و هر استارتاپی در یک یا چند عدد از این زیرمجموعه­‌ها مشغول ارزش‌آفرینی هستند.

البته ذکر این نکته ضروری است که درباره‌­ی دسته­‌بندی فین­تک، نظرات و سلایق متفاوت بوده است و مراجع مختلف، دسته­‌بندی‌­های مختلف ارائه کرده‌­اند. به عنوان مثال در برخی از منابع، حوزه بیمه را به طور کلی از فین ­تک جدا کرده‌­­اند و نام اینشورتک روی آن گذاشته­‌اند. اما در برخی منابع دیگر غیر این است. ما دسته­‌بندی که ارائه خواهیم کرد برآیند حاصل تحقیقات مؤسساتی چون سی­بی‌اینسایت[۱] ونچر اسکنر[۲] و فین­تک‌ولی[۳] است.

۱- قرض دادن

در این دسته از فین­تک­، می­توان به کسب‌وکارهایی اشاره کرد که در حوزه وام فرد‌به‌فرد یا وام سازمان‌به‌سازمان یا برخی کسب‌و‌کارهای اجتماعی می­شود.

به عنوان مثال­هایی از این دست می­توان کسب‌وکارهایی بزرگ که روزی استارتاپی بوده‌­اند اشاره کرد مانند لندینگ‌کلاب[۴] و زوپا[۵] که در حوزه وام فردبه‌فرد کار می­کنند. یعنی پلتفرمی هستند بین کسانی که به دنبال وامی هستند و کسانی قصد دارند این وام را بپردازند و از نرخ بهره آن نیز منتفع شوند.

البته کسب‌وکاری اجتماعی را نیز می­توانیم در این دسته­ بندی قرار دهیم به نام کیوا[۶] که پلتفرم وام فرد‌به‌فردی است که حالت خیریه دارند و کارمزد و نرخ بهره ­ای مطالبه نمی­کند.

۲- پرداخت

در این دسته از فین­تک، خدماتی مثل یکپارچگی API ، پرداخت موبایلی، پرداخت در شبکه ­های اجتماعی و …. قرار می­گیرد. حوزه پرداخت در فین­تک از محبوب­ترین حوزه ­ها است که استارتاپ­های بسیاری در این زیرمجموعه مشغول کار هستند.

از جمله استارتاپ­ها یا کسب‌وکارهای بالغی که در این حوزه می­توان به آن­ها اشاره کرد عبارتند از:

پی‌پال[۷] و استرایپ[۸] که در حوزه پرداخت هستند و بسیاری از سایت­های اینترنتی از درگاه­های پرداخت آنان استفاده می­کنند یا ونمو[۹] که یک شبکه اجتماعی است با قابلیت پرداخت فردبه‌فرد بدون نیاز به داشتن اطلاعات حساب یا کارت طرف مقابل.

چندین استارتاپ دیگر که در این حوزه مشغول هستند را نیز فقط نام می­بریم:

اسکوئر[۱۰]، بیل­می­لتیر[۱۱]، برین­تری[۱۲]، وی­پی[۱۳]، آی‌زتل[۱۴] و….

۳– مدیریت مالی شخصی

ازائه خدماتی برای افراد تا به آسانی حساب­ ها، قبض ­ها، اعتبارات، بدهی­ ها، پس­اندازها و یا سرمایه­ گذاری ­های خود را مدیریت کنند.

استارتاپ­هایی مانند بترمنت[۱۵]، ولث‌فرانت[۱۶]، لرن‌وست[۱۷] و …. را می­توان در این دسته دید.

۴- انتقال وجه

در این دسته کسب‌وکارهایی قرار می­گیرند که در حوزه انتقال پول بین­ المللی کار می­کنند که خب تبدیل ارز نیز بخشی از این کسب‌وکار است. یکی از مهم­ترین کمپانی ­های این حوزه ترانسفروایز[۱۸] است که با گردش مالی که به وجود آمده است، بسیاری از ارزها را بین کشورهای مختلف بدون نیاز به تبدیل ارز با نرخ کارمزد بسیار پایین­تر از بانک­ها جابجا می­کند.

از دیگر استارتاپ­ای این حوزه داریم:

آزیمو[۱۹]، رمتیلی[۲۰]، وی­سو­آپ[۲۱]

۵- ارز دیجیتال

فناوری­های مالی که در حوزه ارزهای دیجیتال کار می­کنند مانند کیف پول­های بیت‌کوین، انتقال بیت‌کوین، پرداخت با بیت‌کوین و … که از مهم­ترین کسب‌وکارهای این حوزه بلاک‌چین[۲۲] کوین‌بیس[۲۳]، بیت‌پی[۲۴] و … می­باشد.

۶- بانک مصرف خرد

ایجاد ساختارهایی مانند بانک­های دیجیتال در این دسته قرار می­گیرند و کسب‌وکارهایی مانند سیمپل[۲۵] و مووِن[۲۶] از جمله چنین بانک­هایی قرار می­گیرند.

۷- سرمایه­­ گذاری

این دسته از فین­تک شامل پلتفرم ­هایی است که در آن برای پروژه ­هایی سرمایه جذب می­شود که ۲ صورت عمده­ دارد:

۱- سرمایه ­گذاری یک فرد روی یک پروژه

۲- سرمایه­ گذاری جمعی روی یک پروژه (کرادفاندینگ)

که این پروژه یا می­تواند یک کار خیریه باشد و یا یک محصول یا اصلاً یک استارتاپ و سازمان.

از موفق­ترین کسب‌وکارهای این حوزه می­توان به کیک‌استارتر[۲۷] اشاره کرد که در آن پروژه­های بسیاری سرمایه جذب کرده­اند و حتی استارتاپ­های موفقی از آن بیرون آمده­اند یا کسب و کارهای دیگری چون ایندیگوگو[۲۸]، سیداینوست[۲۹] و … .

۸- اینشورتک[۳۰]

در این حوزه از فین­تک، خدماتی مثل پلتفرمی بین بیمه­ ها و مردم، تخفیف بیمه، مقایسه بیمه­ ها و خدمات مربوط به بیمه­گذاران ارائه می­شود که سعی بر این است، روال سنتی و ناکارآمد را بهبود دهند. از کسب‌وکارهای معتبر این حوزه می­توان مثلاً به اُسکار[۳۱]، زن۹۹[۳۲] و بسیاری از کسب‌وکارهای دیگر اشاره کرد.

۹- زیرساخت­های بانکی

در این دسته شرکت­هایی قرار می­گیرند که تولید کننده خدمات زیرساختی برای بانک­ها هستند از نرم­افزارهای گوناگوناگون گرفته تا دستگاه ­های خودپرداز. از بزرگترین­های این حوزه نیر در دنیا کنشو[۳۳]، بیتل[۳۴]، و … هستند.

۱۰ – راهکارهای سازمانی

در این دسته کسب‌وکارها قرار می­گیرند که در حوزه­های مالی کسب‌وکار و کار مثل حسابداری، بیمه و پرداخت به کارمندان، مالیات و … خدماتی ارائه می­کنند.

از بزرگترین کسب‌و‌کارهای این حوزه می­توان به زنفتیس[۳۵] اشاره کرد.

۱۱- بازیگران اکوسیتم استارتاپی فین­تک

در این دسته نیز کسب‌وکارهایی قرار می­گیرند که با استارتاپ­های فین­تک مشارکت می­کنند و باعث رشد آن­ها می­شوند. در این دسته شتاب‌دهنده ­ها، شرکت­های سرمایه­ گذاری خطرپذیر (وی‌­سی‌­ها) و خریداری‌کننده[۳۶] استارتاپ­ها را داریم. از جمله شتاب‌دهنده­ های فین­ تک دنیا می­­توان به وای‌کامینیتور[۳۷] و آزمایشگاه­ نوآوری فین­تک[۳۸] اشاره کرد. از وی­ سی­ ها نیز اکسل پارتنرز[۳۹] را می­توان نام برد.

۱۲- بورس

در حوزه بورس نیز در دنیا استارتاپ‌های متنوع وجود دارند که تلاش دارند تا ارزش‌هایی در جهت ارائه مشاوره سرمایه‌گذاری، تحلیل داده‌های بورسی و … ارائه دهند.

استارتاپ‌هایی مانند کاوستر[۴۰]، استاک‌آر[۴۱]، رابین‌هود[۴۲] و اکویدیت[۴۳] از این دسته هستند.

اکوسیستم استارتاپی ایران و فین تک

حال با شناخت فین تک و دسته­ بندی دقیق­تر آن به بررسی فین تک ­های ایران می­پردازیم. متأسفانه همچنان در کشور ما قوانین این حوزه کامل تنظیم و شفاف‌سازی نشده است و گاه‌ و بی­گاه شاهد فیلترینگ استارتاپ­های فین­تک در کشور هستیم. شرایط امروز به گونه‌ای است که نهادی دولتی به طور مستقیم مسوولیت حوزه استارتاپ‌های فین تک را به عهده نگرفته است، اگرچه اسماً بانک مرکزی را متولی آن می‌دانند.

اما تب استارتاپی جامعه ما به حدی رسیده است که منتظر اقدامات مسئولین نمانده و به کار خود مشغول است.

رفته‌رفته با تنظیم دقیق و کامل چهارچوب‌های فعالیت استارتاپ‌های فین‌تک از سوی بانک مرکزی، شاهد تعداد بسیار بیشتری از آن‌ها در زیرمجموعه‌های متعدد آن خواهیم بود و همچنین می‌توان گفت که تبدیل شدن ایران به هاب فین‌تک خاورمیانه تا چند سال دیگر اصلاً دور از انتظار نخواهد بود.

تا به این‌ جا درباره زیرمجموعه‌های اصلی فین تک صحبت شد و برای هر کدام از آن‌ها چندین کسب‌وکار موفق بین‌المللی را مثال زدیم. حال پیش از معرفی حوزه‌های فین‌تکی فعال ایران و نیز استارتاپ‌های هر کدام از این زیرمجموعه‌ها، نیاز است تا مقدمه‌ای از فضای امروز استارتاپی ایران بیان شود.

همان طور که می‌دانیم اکوسیستم کارآفرینی ایران قدمت زیادی ندارد و هنوز نوجوان است، حتی برخی اصلاً اطلاق واژه اکوسیستم به آن را درست نمی‌دانند چرا که در مقایسه با شهرهای موفق دنیا هنوز بازیگران آن و رابطه‌ بین این بازیگران به درستی ترسیم نشده است.

اما اگر این طور در نظر بگیریم که یک اکوسیستم داریم باید بگوییم که همچنان کمبودها زیاد است. همچنان نهادهای لازمه یک اکوسیستم کارآفرینی موفق کم تعداد هستند و بلکه کم کیفیت.همچنان تعداد شرکت‌های سرمایه‌گذاری جسورانه بسیار اندک است. همچنان شتاب‌دهنده‌های استارتاپ‌ها کم تعداد هستند و نیز همچنان تیم‌های کارآفرین و استارتاپی پختگی لازم را ندارند و دارای تجربه لازم در این زمینه نیستند.

اما نقطه قوتی که می‌توان برای اکوسیستم کشور به آن اشاره کرد، سرعت رشد نسبتاً بالای آن است و مشکلاتی که اشاره شد به مرور در حال برطرف شدن هستند.

شاید بتوانیم بگوییم در عصر گذار از مدل‌های کسب‌وکار سنتی به مدل‌های کسب‌وکار فناور‌محور و ارزش‌آفرین هستیم.

در مراحل اولیه و جنینی رشد اکوسیستم استارتاپی کشورها امری که طبیعی است آن است که تیم‌ها و ایده‌هایی که شکل می‌گیرد به نوعی یک کپی‌ یا گرته‌برداری یا بهتر بگوییم کلونی از کسب‌وکارهای موفق بین‌المللی است. استارتاپ‌هایی که امروزه به کسب‌وکارهایی بالغ تبدیل شده‌اند در کشور نمونه‌های مشابهی از کسب‌وکارهای موفقی هستند که خیلی از آن‌ها معرف حضور اکثریت ما هست.

دیجی‌کالایی[۴۴] که می‌توان گفت نظیر آمازون[۴۵] بوده، آپاراتی[۴۶] که نظیر یوتیوب[۴۷] عنوان می شود، کافه بازاری[۴۸] که نظیر استورهایی چون گوگل‌پلی[۴۹] است، اسنپی[۵۰] که نظیر اوبر[۵۱] می باشد و …

این امر در مراحل اولیه رشد اکوسیستم ما مشابه بسیاری از کشورهای دیگر طبیعی و اقتضای سن آن است. اما در مراحل بلوغ این اکوسیستم به زودی باید شاهد نسل دیگری از تیم‌ها و استارتاپ‌هایی باشیم که لزوماً کلون نمونه‌های جهانی نیستند و مساله و مشکلی بومی را حل می‌کنند و به خلق ارزش می پردازند.

البته باید عنوان کرد که پیش‌نیاز رسیدن به این مرحله بلوغ، وجود همان نسل اول استارتاپ‌ها یعنی کلون‌های ایرانی است.

در حوزه فین تک نیز ما در همان مرحله اولیه هستیم و حتی خردسال‌تر از آن. تقریباً همگی استارتاپ‌های موجود از نسل اول هستند و کلونی از نمونه‌های موفق بین‌المللی خودشان که به توضیح آن‌ها به صورت دسته‌بندی شده می‌پردازیم.

کلون‌های ایرانی فین‌ تک و دسته‌بندی آن

۱-پرداخت و انتقال

بخش اعظم استارتاپ‌های ما امروزه در حوزه پرداخت و انتقال هستند و هر کدام دارای تعدادی رقیب کوچک و بزرگ که همین امر نشا‌ن‌دهنده جوان بودن این حوزه در کشور است.

به عنوان مثال زرین‌پال[۵۲] یکی از موفق‌ترین فین‌تکی‌های ایران است که به نوعی کلونی از پی‌پال[۵۳] به حساب می آید. زرین‌پال دارای خدماتی مثل درگاه پرداخت برای سایت‌ها و کسب‌وکارهای خرد است تا بتوانند از آن طریق دریافت وجه داشته باشند و بسیاری از فروشگاه‌های اینترنتی امروز از زرین‌پال استفاده می‌کنند. همچنین زرین‌پال پلتفرم پرداخت فرد‌به‌فرد خود را نیز ایجاد کرده است.

همچنین شبکه‌های اجتماعی مانند مانیار[۵۴] و بله[۵۵] نیز در ایران وجود دارند که تقریباً کلونی از کسب‌وکار ونمو[۵۶] هستند که از موفق ترین شبکه های اجتماعی دارای قابلیت پرداخت در دنیا هستند.

از دیگر استارتاپ‌های ایرانی حوزه پرداخت می‌توان به پی‌پینگ[۵۷] و باهمتا[۵۸] اشاره کرد که هر کدام نیز سعی دارند تا در حوزه سهولت پرداخت و دریافت پول به ارزش‌آفرینی بپردازند.

چندین استارتاپ دیگر نیز در این حوزه وجود دارند که تعدادی از آنان را فقط نام می‌بریم. وین‌وین[۵۹]، آی‌دی‌پی[۶۰]، کیف‌پی[۶۱]، ایران‌پی[۶۲]، ماناپی[۶۳]، شرینو[۶۴]، جیرینگ[۶۵]، شارژمان[۶۶] و … .

مدل کسب‌وکار استارتاپ‌های این حوزه در ایران معمولاً کمیسیون (کارمزد) از هر تراکنش است.

۲-سرمایه‌گذاری

در این حوزه خصوصاً بخش سرمایه‌گذاری جمعی (کرادفاندینگ) استارتاپ‌های متعدد و خوبی شکل گرفته‌اند که البته در حال رشد هستند.

استارتاپ هایی مثل دونیت[۶۷]، فاندوران[۶۸]، مهربانه[۶۹]، حامی‌جو[۷۰] و… که سعی می‌کنند پلترم پروژه‌هایی در حوزه‌های خیریه یا فرهنگی و یا حتی تجاری با مردم حامی و بانی این پروژه‌ها باشند و هر کدام تا به حال سابقه جمع‌آوری چند ده و یا چند صد میلیون حمایت برای این پروژه‌ها را داشته‌اند.

 با این که مفهوم کرادفاندینگ و اعتماد به پلتفرم‌های آن هنوز در کشور جا نیفتاده است.

همگی این استارتاپ‌ها را می توان تقریباً کلونی از کسب‌وکار موفقی در دنیا به نام کیک‌استارتر دانست که پیشتر معرفی شد.

مدل کسب‌وکار معمول استارتاپ‌های این حوزه نیز کمیسیون (کارمزد) از وجوه جمع‌آوری‌شده است.

۳-مدیریت مالی شخصی

در حوزه مدیریت مالی شخصی نیز استارتاپ‌های خوش‌آتیه‌ای در کشور ظهور کرده‌اند که در مقاله قبل نمونه‌های موفق جهانی آن را معرفی کردیم. کلون‌های ایرانی این کسب‌وکارها، استارتاپ‌هایی به نام نیوُ[۷۱] یا دراپز[۷۲] هستند که سیستم‌های مدیریت مالی شخصی افراد هستند و یا استارتاپ‌هایی مثل حسابیت[۷۳] که مدیریت مطالبات و وجوه را می‌توان با آن به سهولت انجام داد و فاکتور آنلاین صادر کرد که معمولاً مدل کسب‌وکار این دسته به صورت اخذ حق عضویت و یا اشتراک است.

۴-اینشورتک

در حوزه بیمه و فروش آنلاین البته کسب‌وکارهایی که ایجاد شده‌اند تا حد خوبی مناسب فضای کشور و بومی است. استارتاپ‌هایی مثل بیدبرگ[۷۴]، بیمه‌بازار[۷۵] و بیمیتو[۷۶] و … که در تلاش هستند تا در حوزه بیمه به مشاوره خرید، مقایسه قیمت‌های بیمه‌ها و در نهایت فروش آنلاین آن بپردازند. مدل کسب‌وکار این استارتاپ‌ها هم معمولاً کمیسیونی است به شکل نرخ ثابت از شرکت‌های بیمه.

۵-بازیگران اکوسیستم استارتاپی فین تک

در حوزه بازیگران اکوسیستم نیز مانند آن چه در نمونه‌های موفق بین‌المللی نظیر شتاب‌دهنده‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر و رسانه‌ها عنوان شد، در ایران نیز نمونه‌های مشابهی داریم.

در حوزه شتاب‌دهنده‌ها، از جمله شتاب‌دهنده‌هایی که اولویت پذیرش آن‌ها حوزه فین‌تک است می‌توان به نام‌هایی مثل تریگ‌آپ، فینوا، فارابی، نوین‌تک و … اشاره کرد که هرکدام دارای شرکای تجاری هستند که به گونه‌ای به بانک‌هایی چون پاسارگاد، آینده، اقتصاد نوین و … مربوط می‌شوند.

در حوزه سرمایه‌گذاران نیز می‌توان به شرکت‌هایی مثل شناسا، فناپ، داتین، ارتباط فردا و … اشاره کرد که حوزه کاری آنان سرمایه‌گذاری خطرپذیر یا خریداری استارتاپ‌های فین‌تک است.

در حوزه رسانه‌های اطلاع‌رسانی و آموزشی فین‌تک نیز می‌توان به همین ماه‌نامه پیش روی شما، یا رسانه‌های آنلاینی مثل پرداخت برتر[۷۷] اشاره کرد.

و در نهایت در حوزه رویدادهای کارآفرینی و نمایشگاهی حوزه فین‌تک نیز می‌توان به رویدادهایی مثل نمایشگاه تراکنش ایران(ITE)، فین‌استارز، فین‌تک‌فست و … اشاره کرد.

۱۲ – بورس

در ایران در حوزه بورس نیز استارتاپ‌هایی وجود دارند که ارزش‌هایی چون ارائه تحلیل‌های تحلیل‌گران و تحلیل آنلاین داده‌ها و … اشاره کرد.

استارتاپ‌هایی مثل ۱۰۰تحلیل[۷۸] یا کوانت‌کن[۷۹] و… .

در حوزه‌های دیگر فین تک که به آن‌ها اشاره کردیم و نمونه‌های موفق بین‌المللی آن‌ها را نیز ذکر کردیم هنوز در ایران کسب‌وکار قابل ذکری ایجاد نشده است و باید گفت که در اکوسیستم استارتاپی ما در حوزه فین‌تک هنوز استارتاپ‌های نسل اول را نیز به طور کامل در دل خود ندارد. 

خصوصاً در حوزه‌ای مثل قرض دادن که در آن کسب‌وکارهای بسیار بزرگ و با عظمتی مثل لندینگ‌کلاب و زوپا و پراسپر وجود دارند که در دننیا بسیار موفق عمل کرده‌اند و فرصت بسیار بزرگی برای ایجاد یک کسب‌وکار بزرگ در ایران است.

حال همچنان باید منتظر بود و دید که سیاست‌گذاران و تصمیم‌گیران این حوزه چه چارچوبی برای فعالیت‌ استارتاپ‌های فین‌تک مشخص می‌کنند و خطوط قرمز آنان دقیقاً چیست تا بتوانیم هم نسل اول استارتاپ‌ها را به طور کامل داشته باشیم و هم به زودی نسل دوم.  

آرمان صفایی

مدرس مرکز کارآفرینی دانشگاه صنعتی شریف

مشاور مرکز فابا

[۱] CBInsight

[۲] VentureScanner

[۳] FintechValley

[۴] LendingClub.com

[۵] Zopa.com

[۶] Kiva.org

[۷] PayPal

[۸] Stripe

[۹] Venmo

[۱۰] Square

[۱۱] BillMeLater

[۱۲] BrainTree

[۱۳] Wepay

[۱۴] Izettle

[۱۵] Betterment

[۱۶] WealthFront

[۱۷] Learnvest

[۱۸] TransferWise

[۱۹] Azimo

[۲۰] Remitly

[۲۱] WeSwap

[۲۲] BlockChain

[۲۳] CoinBase

[۲۴] BitPay

[۲۵] Simple

[۲۶] Moven

[۲۷] KickStarter

[۲۸] Indiegogo

[۲۹] SeedInvest

[۳۰] Insuretech

[۳۱] Oscar

[۳۲] Zen99

[۳۳] Kensho

[۳۴] Bitel

[۳۵] Zenefits

[۳۶] acquirer

[۳۷] Ycombinator

[۳۸] Fintech Innovation Lab

[۳۹] Accel Partners

[۴۰] Covestor

[۴۱] StockR

[۴۲] Robin Hood

[۴۳] Equidate

[۴۴] Digikala.ir

[۴۵] Amazon.com

[۴۶] Apparat.ir

[۴۷] Youtube.com

[۴۸] Cafebazaar.ir

[۴۹] Play.google.com

[۵۰] Snapp.ir

[۵۱] Uber.com

[۵۲] Zarinpal.com

[۵۳] Paypal.com

[۵۴] Moneyar.com

[۵۵] Bale.ai

[۵۶] Venmo.com

[۵۷] Payping.ir

[۵۸] Bahamta.ir

[۵۹] Paywinwin.com

[۶۰] Idpay.ir

[۶۱] Kifpay.com

[۶۲] Iranpay.com

[۶۳] Manapay.com

[۶۴] Shareino.ir

[۶۵] Jiring.ir

[۶۶] Sharjeman.com

[۶۷] ۲nate.ir

[۶۸] Fundorun.ir

[۶۹] Mehrabane.ir

[۷۰] Hamijoo.ir

[۷۱] Nivo.ir

[۷۲] Drupz.ir

[۷۳] Hesabit.com

[۷۴] Bidbarg.com

[۷۵] Bimebazar.ir

[۷۶] Bimito.com

[۷۷] Pardakhtebartar.ir

[۷۸] ۱۰۰tahlil.ir

[۷۹] Quantcan.ir

برچسب‌ها: , , , , , , , , , ,

نظر

نظرتان را بگویید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

العربيةEnglishفارسیTürkçe