<style type="text/css">.wpb_animate_when_almost_visible{opacity:1}</style> چکیده‌ای از توسعه مشتری استیو بلنک - آرمان صفایی
خانهمقالات استارتاپچکیده‌ای از توسعه مشتری استیو بلنک

چکیده‌ای از توسعه مشتری استیو بلنک

چکیده‌ای از توسعه مشتری استیو بلنک

استیو بلنک یکی از چهره‌های برجسته حوزه استارتاپ‌هاست. برخی به علت تعریف فراگیر وی از استارتاپ که در این مقاله آن را می‌­بینید او را می‌شناسند، برخی نیز به خاطر کتاب‌­هایی از او مانند کتاب  The Startup owners .manual 

در این مقاله قصد دارم چند نکته خیلی مهم و البته خیلی خلاصه از کتاب او را به شکرانه به پایان رساندن مطالعه آن برای شما بنویسم.

تصویر فوق مربوط به روز خرید کتاب است در کتابخانه‌ای بسیار زیبا در دبی که صحبت درباره بیزینس مدل نوآورانه آن را نیز مجزا باید در مقاله‌ای بنویسم.

استارتاپ نیاز به متدولوژی دیگری دارد.

اولین نکته مهمی که در این کتاب به روی آن بحث می‌­شود آن است متدهای توسعه یک استارتاپ با متدهای ایجاد شرکت‌­ها در گذشته کاملاً متفاوت است. چرا که استارتاپ‌­ها درباره پاسخ بسیاری از سوالات سردرگم است و فضای مبهمی را مقابل خود می‌­بینند اما شرکت‌­هایی که در صنایع مشغول‌­اند با تئوری‌­های مدیریتی سابق به خوبی می­‌توانند کار خود را توسعه دهند. استارتاپ­‌ها باید روی مدل کسب‌وکار خود کار کنند. باید روی «توسعه مشتری» متمرکز باشند تا یک مسأله را به درستی شناسایی کنند و سپس بازار آن را. آن‌ها به جای اتلاف منابع خود سر محصولی که امکانات زیادی دارد ولی بازار ندارد باید بسته به بازخورد مشتریان خود محصول تولید کنند.

در این کتاب مثال شرکت Webvan را می­‌زند که یک فروشگاه آنلاین خواروبار بود. او می­‌گوید که این شرکت با متدهای قدیمی مثل نگارش یک طرح کسب‌­وکار و هزینه منابع زیاد در ابتدای راه شروع کرد و در نهایت بدهی زیادی بالا آورد.

متدولوژی توسعه مشتری

بر خلاف متدهای قدیمی توسعه محصول که خطی بوده است، این متد خطی نیست و یک لوپ ایجاد می‌­کند. در این متد ۴ گام باید طی شود:

  • کشف مشتری
  • اعتبار سنجی مشتری
  • خلق مشتری
  • ساخت شرکت

استارتاپ‌­ها باید این ۴ گام را به ترتیب به درستی اجرا کنند تا به یک مدل کسب‌­وکار مقیاس‌­پذیر برسند. بعد از این گام­ها است که می­توانند دپارتمان این مثل فروشی و بازاریابی و منابع انسانی را مانند شرکت­‌های بززرگ داشته باشند.

در گام کشف مشتری، کارآفرین باید تلاش کند تا مسأله­‌ای را به درستی پیدا کند و برای آن یک MVP بسازد. سپس این MVP را بهبود و مستمر دهد.

در گام دوم که اعتبار سنجی مشتریان است، کار آفرین سعی می­‌کند تا محصول خود را بفروشد در این گام نیز مانند گام قبل باید سعی کنید تا یادگیری داشته باشید. یعنی شروع کنید و محصول خود را مثلاً به لیست مخاطبان گوش همراه خود بفروشند، از آنها بازخورد بگیرید و از آن مهم‌­تر کانال­‌های فروش مختلف خود را تست کنید.

بعد از این اقدامات است که شما باید با تجمیع همه داده‌­های به دست آمده و تحلیل آن­‌ها بررسی کنید که آیا نیاز به چرخش (Pivot) دارید یا خیر.

گام سوم گام خلق مشتری است. در این گام است که شما باید دقیق بدانید مشتریان چه کسانی هستند، چگونه آن را بدست می­‌آورید و این که چگونه می­‌خواهید رشد کنید و بزرگ شوید. آن‌هایی که مستقیماً از این گام آغاز می‌­کنند منابع زیادی را هدر می­‌دهند و دیگر امکان Pivot برای خود به جای نمی­‌گذارند. در ضمن در این گام است که شما به سراغ VCها می‌­روید و آنها اگر این مسیر را درست آمده باشید از شما استقبال بیشتری می‌­کنند.

مشتری

 

costumer

تصویر کتاب

در پایان باید عرض کنیم که این کتاب بیشتر یک دستور­العمل است تا یک کتاب خواندنی. و کارآفرینان می‌­توانند مانند یک دستور پخت به آن دائماً مراجعه کنند و مسیر خود را به درستی طی کنند.

انشاءالله سعی کرده­‌ام که بنده نیز کتاب جدیدم «مدل‌­های استارتاپی» را دستورالعمل‌گونه بنویسم که واقعاً قابل اجرا باشد. به زودی چاپ خواهد شد بعون الله.

 

برچسب‌ها: , , , , , ,

نظر

نظرتان را بگویید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

العربيةEnglishفارسیTürkçe