<style type="text/css">.wpb_animate_when_almost_visible{opacity:1}</style> مقدمه كتاب جديد من به قلم مهندس مجيد دهبيدي‌پور - آرمان صفایی
خانهمقالات استارتاپ مصاحبهمقدمه كتاب جديد من به قلم مهندس مجيد دهبيدي‌پور

مقدمه كتاب جديد من به قلم مهندس مجيد دهبيدي‌پور

مقدمه كتاب جديد من به قلم مهندس مجيد دهبيدي‌پور

مقدمه كتاب مدل‌هاي استارتاپي كه در تابستان ۹۶ منتشر خواهد شد

 

 

تيم و تايم

وقتي صحبت از راه اندازي كسب و كار و ايجاد شركت و كارآفريني مي شود، عموما ذهن ما سمت مسايلي مي رود از اين جنس: كدام ايده؟ چگونه منابع مالي تامين كنم؟ دفتر كارم كجا باشد؟ حمايت هاي موجود در كشور چيست و چگونه آنها را جذب كنم؟ و…

هرچند اين سوالات مهم است و بايد براي آنها انديشيد و تدبير كرد اما من اگر بخواهم به طور خلاصه تجربيات خودم در بيش از ٩ سال حضور در مركز رشد و كارآفريني دانشگاه و ارزيابي بيش از ١٠٠٠ ايده و طرح و مشاهده مسير موفقيت و شكست بيش از ٢٢٠ شركت و واحد فناور را بيان كنم و از دل آن توصيه اي براي دانشجويان و جوانان عزيز داشته باشم، به دو نكته مهم و كليدي بسنده مي كنم و اهميت اين دو موضوع را بالاتر از ساير بحثها مي دانم.

نكته اول، نقش تيم كاري توانمند و كامل در موفقيت يك كسب و كار است. وقتي صحبت از تيم به ميان مي آيد، ممكن است تصور كنيم كه چند نفر دوست هم رشته اي، هم خوابگاهي، همشهري … حتما مي توانند تيم خوبي هم براي كسب و كار باشند. در حالي كه اينگونه نيست. تيم بايد دربرگيرنده توانمنديها و تخصصهاي مختلف باشد. افراد يك تيم كه مي خواهند فتح قله هاي موفقيت را هدفگذاري نمايند، بايد مكمل همديگر باشند و نه شبيه هم. براي اينكه قدرت و توان شما در تيم سازي و كار تيمي تقويت شود، توصيه مي كنم تا مي توانيد فعاليتهاي فوق برنامه، شركت در كارگاههاي آموزشي و توسعه شبكه ارتباطي خود را مدنظر قرار دهيد. با افراد در دانشكده هاي مختلف و رشته هاي مختلف ارتباط داشته باشيد. تنفس در فضاي كارآفريني را غنيمت بشماريد. از فرصت بي نظير و تكرارنشدني دوره دانشجويي نهايت استفاده را ببريد و با دانشجويان ساير دانشگاهها نيز مرتبط باشيد. در انجمنهاي علمي و گروههاي دانشجويي عضويت داشته باشيد و مهارتهايي را كه در گذراندن دروس آكادميك فرا نمي گيريد، در اين محيطها تجربه كنيد. دامنه ارتباطات خود را به دانشجو و دانشگاه محدود نكنيد. تلاش كنيد هم شبكه افرادي را كه با آنها مرتبط هستيد گسترش دهيد و هم اينكه نحوه كار كردن با ديگران را به انحا مختلف بياموزيد و تجربه كنيد. ما نيازمند اين هستيم كه به واقع كاركردن در كنار هم و براي هم را ياد بگيريم.

فضاي يادگيري را محدود به دانشگاه نكنيد.  شايد مطالب و مهارتهايي كه در خارج دانشگاه و در تعامل با بخش خصوصي، جامعه و فعالان كسب و كار  فرا مي گيريد و افرادي كه در اين فضاها در شبكه ارتباطي شما قرار مي گيرند، براي آينده شما مفيد تر و موثر باشد و نبايد از آن غافل شويد.

يادمان باشد كه جامعه هم خودش يك دانشگاه بزرگ است.

نكته دوم زمان است. براي ايجاد و راه اندازي و موفقيت يك كسب و كار، زمان راه اندازي آن خيلي مهم است. چه بسا كسب و كارهايي كه از نظر ايده و تيم و همه جوانب خوب بوده اند اما به دليل عدم انتخاب زمان مناسب براي ورود به بازار به شكست منجر شده اند. و مثالهاي زيادي را مي توان برشمرد كه دليل موفقيت آنها، ورود به هنگام و تشخيص نياز مشتري در زمان مناسب بوده است. از همين جهت است كه موضوع زمان سنجي (تايمينگ) را در توفيق كسب و كار بسيار مهم مي دانند.

تشخيص زمان مناسب براي ورود به بازار و ايجاد يك كسب و كار، نيازمند درك صحيح از نياز مردم و جامعه و مهيا بودن شرايط جانبي آن است. براي اين موضوع هم بايد خود را تجهيز كنيد.

بنابراين تا مي توانيد تحولات جامعه و تحولات فناوري در دنيا و كشور را رصد كنيد. نسبت به اتفاقات دور و برتان و تغييرات جامعه و تغيير ذائقه و خواست مردم بي تفاوت نباشيد. هميشه به اين فكر كنيد كه در شرايط حاضر (و آينده) نياز مردم چيست؟ الان چه چيزي رفاه آنها را بيشتر مي كند كه حاضر باشند براي آن هزينه كنند و پول پرداخت كنند؟ آيا در اين زمان خاص، ابزارهاي لازم براي پاسخ نيازي كه شناسايي كرده ايد فراهم است؟

بنابراين از اهميت زمان مناسب ايجاد كسب و كار غافل نشويد.

البته مسايل مهم ديگري نيز در موفقيت و شكست يك كسب و كار مهم هستند اما اين دو عامل به نظرم اهميت بالاتري دارند كه ممكن است به چشم نيايد.

 

مجيد دهبيدي‌پور 

معاون پارك علم و فناوري دانشگاه صنعتي شريف

 

 

 

براي آگاهي از زمان چاپ و دريافت تخفيف ۵۰ درصدي اين‌جا كليك كنيد

برچسب‌ها: , , , , , , , , , , ,

نظر

نظرتان را بگویید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

العربيةEnglishفارسیTürkçe