<style type="text/css">.wpb_animate_when_almost_visible{opacity:1}</style> منتور و 7 نکته برای یک منتور خوب بودن - آرمان صفایی
خانهمقالات استارتاپمنتور و ۷ نکته برای یک منتور خوب بودن

منتور و ۷ نکته برای یک منتور خوب بودن

منتور و ۷ نکته برای یک منتور خوب بودن

منتور و ۷ نکته برای یک منتور خوب بودن

 

یکی از لذت‌بخش‌ترین فعالیت‌های من همیشه منتورینگ بوده است. شاید علت آن را بتوانم از درون خودم پیدا کنم که همواره عاشق یادگیری و یاددادن هستم.

در این نوشته کوتاه قصد دارم تا چند نکته کوتاه را که تا به این‌جا در جلسات منتورینگ یا هم‌‌فکری با استارتاپ‌ها یادگرفته‌ام را بیان کنم.

 

منتور کیست ؟

 

یکی از منابع ارزشمند و البته رایگان برای بسیاری از استارتاپ‌ها منتورها هستند. منتور شخصی است که از جنبه مسوولیت اجتماعی شخصی خودش به استارتاپ شما کمک می‌کند.

او کارآفرینی است با تجربه که خودش با چالش‌های کسب‌وکار، با قوانین توسعه یک استارتاپ و علل موفقیت استارتاپ‌ها درگیر بوده است و حال سعی دارد این تجارب را با کسی که در پله‌ای قبل از او ایستاده است یعنی یک کارآفرین تازه‌کار به اشتراک بگذارد. 

مزایای یک منتور برای یک استارتاپ

یک منتور برای یک استارتاپ مزایای زیادی می‌تواند به همراه داشته باشد.

  1. او بازار را به خوبی می‌شناسد و رفتار با مشتری را به شما می‌آموزد.
  2. او چشم‌اندازی بزرگ دارد و صحبت با او چشم‌انداز شما را بهبود می‌دهد.
  3. راه و چاه را از هم شناخته و شما را با برخی اشتباهات فاحشی آشنا می‌کند که نبایدانجام دهید.
  4. او شبکه‌ای بزرگ از کارآفرینان، سرمایه‌گذاران و مسوولین دارد که می‌توانید واقعاً روی آن حساب کنید.
  5. خود او شاید در مقام یک فرشته کسب‌وکار روی کسب‌وکار شما سرمایه‌گذاری کند.
  6. شما گاهاً درگیر امور اجرایی جزئی می‌شوید و از بحث‌های کلانی مثل استراتژی کسب‌وکارتان دور می‌شوید. او کسب‌وکار را از بیرون می‌بیند و مسیر نادرست را گوشزد می‌کند.
  7. او فردی موفق است و باانگیزه. پس در مراحل سخت و خشن راه‌اندازی کسب‌وکار در ایران به شما روحیه و انگیزه مضاعف می‌دهد.

البته ذکر این نکته هم لازم است که همان‌قدر که یک منتور خوب همه این مزایا را برای شما دارد. یک منتور بد صدبرابر بدتر برای استارتاپ شما خطرناک است.

 

 

۷ نکته برای منتورها

۱  خوب گوش دهید.

همیشه سعی کنید بیشتر شنونده باشید تا گوینده. بگذارید تا کارآفرین تا حد ممکن همه اطلاعات و گزارشات کار خود را به شما بگوید. سپس شما لب به سخن بگشایید و با توصیه‌های خود، او را با راه‌های درستی که می‌تواند طی کند آشنا کنید.

۲  گاهی پاسخ در خود سوال است.

خیلی اوقات کارآفرین پاسخ بسیاری از سوالات و معماهایش را که از شما می‌پرسد را خودش می‌داند. کافیست او را راهنمایی کنید و از تجربیات گذشته آن استارتاپ بپرسید و گام‌به‌گام او را تا رسیدن به پاسخ راهنمایی کنید.

۳  شما رئیس نیستید.

یکی از رفتارهای اذیت‌کننده برای استارتاپ‌ها اینست که حس کنند شما در حال رئیس‌بازی‌درآوردن هستید. آن وقت است که با این که احتمالاً حرف شما را خوب گوش می‌دهند اما می‌روند و کاری که خودشان می‌خواهند انجام می‌دهند. باید سعی کنید تا می‌توانید از این رفتارها بپرهیزید.

۴  امان از کارآفرینان ایرانی!

خیلی از استارتاپی‌های ایرانی خودشان را علامه کل می‌دانند و همه‌فن حریف. توصیه نخست من اینست که سریع‌تر همکاری خود با آن‌ها را پایان دهید چرا که چنین افرادی حتماً شکست خواهند خورد و یک رزومه بد از شما به جای خواهند گذاشت. اگر این کار را نمی‌کنید توصیه من اینست که در مواجهه با این جنس افراد، شما نیز از آن‌ها تعریف و تمجید کنید و خیالشان را راحت کنید که بله شما خیلی خوبی. مثلاً بگویید:

« به به چه نظر پخته‌ای دادید مشخص است که خوب به کارتان واردید اما به نظر من این کارم میشه کرد. »

جمله بالا را به عنوان مزاح عرض کردم.

۵  مسئله را حل کنید و نه مشکل.

کارآفرینی که به او مشورت می‌دهید را درک کنید. تو غرق در کار شده‌است و با امور جزئی زیادی دست به گریبان است. ولی شما نگاه کلان‌تری داشته باشید. از بالا به کار و مجموعه نگاه کنید تا بتوانید مسیری که استارتاپ در پیش گرفته را خوب به او نشان دهید.خصوصاً در بحث‌های استراتژی و بیزینس مدل

۶  هرچه تجربه دارید رو کنید.

گاهی این طور فکر فکر می‌کنند که فلان مطلب را الان نگویم، دیگر راهنمایی‌هایم تمام می‌شود. بگذارم فلان تجربه را فلان وقت بزنم. اگر چنین هستید که پس خودتان حتماً می‌دانید که منتور حرفه‌ای فعلاً نیستید. چرا که یک منتور واقعی هر روز در حال یادگیری است و هیچوقت مطلب کم نمی‌آورد.

هرچه تجربه دارید رو کنید. هر عامل شکستی که خودتان با آن درگیر بودید یا دیده‌اید وشنیده‌اید را بازگو کنید تا در گوشه ذهن کارآفرین بماند و روزی دچار آنان نشود.

۷  هرچه نتورک دارید رو کنید.

نتورک شما شامل مسوولینی که با آن‌ها ارتباط خوبی دارید، سرمایه‌گذارانی که می‌شناسید، کارآفرینانی که می‌شناسید و هرکسی که فکر می‌کنید می‌تواند چیزی به تیم اضافه کند به آن‌ها معرفی کنید. همچنین هرروز نتورک خود را گسترش دهید.

 

 

 

 

 

 

ارتباط با من و هماهنگی جلسات منتورینگ و هم‌فکری

برچسب‌ها: , , , , , , , , , ,

نظر

نظرتان را بگویید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

العربيةEnglishفارسیTürkçe