<style type="text/css">.wpb_animate_when_almost_visible{opacity:1}</style> نوآوری اجتماعی، نیاز امروز جامعه - آرمان صفایی
خانهمقالات كارآفريني اجتماعينوآوری اجتماعی، نیاز امروز جامعه

نوآوری اجتماعی، نیاز امروز جامعه

نوآوری اجتماعی، نیاز امروز جامعه

نوآوری اجتماعی، نیاز امروز جامعه

 

چالش­ها و مشکلات اجتماعی در کشور ما و بسیاری از کشورهای جهان کم نیستند و متأسفانه سطحی هم نیستند. چالش­هایی بزرگ مثل کودکان کار، اعتیاد، بی‌سوادی، بیکاری ، محیط زیست و یا چالش­هایی کوچکتر که رو به عمیق شدن می‌روند و افراد بسیاری را در جامعه با خود درگیر می­کنند. از سوی دیگر این امر نیز برای ما بدیهی است که این چالش­ها ، چالش‌هایی است به نام کل جامعه نه تنها افراد درگیر و آسیب دیده آن. همه ما کم یا زیاد در مقابل هر جوان بیکار در جامعه خود را مسئول می­دانیم اما نمی‌دانیم که چه کمکی از ما برای این چالش­ ساخته است و شاید تفکر غالب این باشد که رفع این چالش­ها و همه چالش‌های دیگر به کلی برعهده دولت‌هاست و با این نگرش هم از خود در قبال این چالش دغدغه‌زداییمی­کنیم و هم بیش از پیش دولت­ها را به بی‌کفایتی متهم. اما خوب است غافل نباشیم که در غالب کشورهای توسعه‌یافته برطرف کردن بخش اعظمی از این چالش­ها بر عهده فعالان اجتماعی است که دولت ها نیز تنها در نقش حامی ظاهر می­شوند. اما چگونه؟

چند صباحی است که مفهومی به نام نوآوری اجتماعی افکار زیادی رادر بین فعالان اجتماعی و افراد دغدغه‌مند در دنیا به خود معطوف داشته است. برای این مفهوم تعاریفی ذکر شده است که تعریف بنیاد یونگ که از پیشگامان این حوزه بوده پراستنادترین آن است:

“نوآوری­های اجتماعی، نوآوری هایی هستند که هم از نظر هدف و مقصود و هم از نظر ابزارهای رسیدن به آن اهداف،اجتماعی هستند. و به طور خاص‌تر نوآوری اجتماعی ایده­های جدیدی (شامل محصولات، خدمات، مدل­ها) هستند که هم نیازهای اجتماعی را بسیار مؤثرتر و کارآمدتر از جایگزین­هایشان برآورده می­کنند و روابط یا مشارکت‌های اجتماعی جدیدی را نیز به وجود می­آورند.”

به طور خلاصه یا شفاف نوآوری اجتماعی راهکارهای جدید و کارآمدتری است که منجر به خلق ارزش برای کل جامعه می­شود.

این راهکارهای جدید و کارآمدتر بیشتر در استفاده از فناوری در حل معضلات اجتماعی معنا پیدا  می­کند.

از بحث های تئوری که فاصله بگیریم و بپردازیم به واقعیات امروز دنیا شاید بتوان گفت از اولیه‌ترین چالش پیش روی اغلب خانواده های ما معضل بیکاری است.بیاییم نوآوری‌ها و ایده‌هاییکه برای حل گوشه‌هایی از این معضل در اروپا در سال‌های اخیر پیشنهاد شده‌اند را بررسی کنیم:

  • برنامه داوطلبانه کاتدرال[۱]

یک برنامه دوره‌ای است برای جوانان بیکار که برای آنان در ابتدا دوره‌های آموزشی جهت ارتقای مهارت‌ها برگزار می‌کنند و در قالب فعالیت­های داوطلبانه در رویدادها و کارهای مختلف به آنان تجربیاتی منتقل می­کنند تا آنها را آماده معرفی به شبکه‌ای از کارفرمایان بنمایند.

  • Task Squad

بسیاری از سازمان­ها یا استارتاپ­ها در دوره‌هایی که دوران اوج فعالیت آنان است به طور کوتاه مدت نیاز به نیروی کار بیشترینیاز دارند.Task Squad پلتفرمی است در بستر موبایل تا نیروی کار کوتاه مدت را به سازمان­های متقاضی معرفی نماید.

  • Progetto Quid

Quid در واقع یک برند لباس است که از پارچه‌های با کیفیتی که جزء ضایعات کار برندهای معتبر است استفاده می­کند و مانع دور ریختن آنها و اتلاف منابع می­شود و از آنها با کمک نیروی کاری متشکل از بانوان سرپرست خانوار یا دارای سوء پیشینه لباس­های با کیفیت نسبتاً خوبی تهیه می‌کنند و در فروشگاه­های زیبای خود در ایتالیا به فروش می­رسانند.

  • پروژه MC2

مشکل آنجاست که سازمان‌ها علاقه­ای به بازنشسته کردن زودهنگام کارمندان خود به دلیل تجربیات بالای آنها ندارند و همچنین خود کارمندان.MC2 یک پلتفرمی است که بازنشستگان بالای ۵۰ سال را قادر می­سازد تا به کار خود به طور شناور در سازمان­های مختلف به طور موقت طی قراردادی با کارفرمای اولیه خود ادامه دهند.

  • Waste- Fab- Lab

مجموعه­ای در ایتالیا است که به کمک نیروی کاری از سالخوردگان، مهاجران، مادران سرپرست خانوار یا معلولان از دور‌ریختنی­ها محصولات جدید و هوشمندی می‌سازند و با برند خود عرضه می­کنند.

 

موارد ذکرشده تنها گوشه‌ای از دریای نوآوری‌های اجتماعی است که ضرورت و اهمیت ویژه آن برای کشور ما بیش از بسیاری از جوامع دیگر حس می‌شود. نوآوری‌هایی از این دستدر همین حوزه به تازگی در کشور ما نیز صورت گرفته که می­توان به مدرسه اشتغال شریف اشاره کرد که مجری آن مرکز کارآفرینی دانشگاه شریف بوده و برنامه‌ها و اقداماتی مشابه برنامه کاتدرال و در سطح خوبی در حال پیگیری است.

نوآوری‌های اجتماعیو راه‌حل‌هایبرآمده از آن، هرچند کوچک به یک معضل بزرگپاسخ خواهد داد که در صورت بسط و گسترش آن معضلات به تدریج کوچکتر می­شوند و با تعمیم آن به سایر معضلات قطعاً دنیا به جای بهتری برای زندگی مبدل خواهد گشت.

 

 

 

 

[۱]Cathedral volunteer program

برچسب‌ها: , , ,

نظر

نظرتان را بگویید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

العربيةEnglishفارسیTürkçe