<style type="text/css">.wpb_animate_when_almost_visible{opacity:1}</style> وی‌سی، نهاد سرمایه‌گذاری خطرپذیر - آرمان صفایی
خانهمقالات استارتاپوی‌سی، نهاد سرمایه‌گذاری خطرپذیر

وی‌سی، نهاد سرمایه‌گذاری خطرپذیر

وی‌سی، نهاد سرمایه‌گذاری خطرپذیر

سرمایه‌گذاری خطرپذیر

یکی از ابزارها یا المان‌های اصلی اکوسیستم استارتاپی کشورهای توسعه‌یافته، وجود صندوق‌ها یا شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر است.

این مجموعه‌ها سعی دارند تا با جذب سرمایه از شرکای تجاری مختلف یا فرشتگان کسب‌وکار، منابع مالی خود را تامین کنند و از سوی دیگر با مطالعه عمیق استارتاپ‌ها و پتانسیل‌های رشد آن‌ها، اقدام به سرمایه‌گذاری خطرپذیر کنند.

ذات این نوع از سرمایه‌گذاری با سرمایه‌گذاری‌های سنتی متفاوت است. در این مدل شرکت سرمایه‌گذار با پول خودریسک بالاتری را می‌پذیرد و خب طبیعتاً انتظار پاداش ریسک بیشتری نیز دارد.

الحمدلله در کشور ما نیز چنین شرکت‌هایی هرچند کم‌تعداد و بعضاً کم‌کیفیت ولی به وجود آمده‌اند و در حال رشد نسبتاً سریع هستند.

طبق اعلام رئیس انجمن وی‌سی ایران، حجم سرمایه‌گذاری وی‌سی در سال ۹۵ از مرتبه چند میلیارد بوده است.

درباره بیزینس مدل شرکت‌های وی‌سی باید جداگانه مقاله‌ای بنویسم اما برای آشنایی بیشتر با اموری که یک شرکت وی‌سی انجام می‌دهد، فرآیندی که طی می‌شود تا یک استارتاپ سرمایه‌گذاری شود را توضیح می‌دهم.

کار یک وی‌سی چگونه است؟

این فرآیندی که خواهید خواند از مدلی ۹ مرحله‌ای است که توسط کلونوفسکی و مطالعات او بدست آمده است.

مرحله اول : آغاز تعامل

در این مرحله وی‌سی پیشنهادها را ثبت می‌کند و همچنین با تخمین‌هایی در رابطه با جذابیت طرح، پایه‌های بررسی موشکافانه‌تر و عمیق‌تر در آینده را ایجاد می‌کند.

معمولاً در این مرحله ملاقاتی هم بین کارآفرین و وی‌سی صورت می‌گیرد و اگر توافقات اولیه‌ای ایجاد شد درباره ادامه مراحل تصمیم‌گیری می‌کنند.

مرحله ۲ : غربال ابتدایی

معمولاً هر وی‌سی برای خود فاکتوها و معیارهایی دارد که از دل تجارب قبلی سرمایه‌گذاری یا تجربه‌های کارشناسان آن‌ها به وجود آمده است.  دراین مرحله وی‌سی با اطلاعات اولیه‌ای که کارآفرین یا کارشناس وی‌سی ارائه می‌کند، بررسی اولیه خود را آغاز می‌کند و دقیق‌تر می‌شود روی پروژه.

اگر معیارهای ‌وی‌سی پوشش داده نشده بود طرح رد می‌شود. در این مرحله کارآفرین نیز در تلاش است تا بسیار عالی ایده خود را ارائه کند و سرمایه‌گذار را برای شراکت قانع کند.

وی‌سی‌ها در دنیا معمولاً ۵ درصد طرح‌های پیشنهادشده را به مرحله نهایی سرمایه‌گذاری می‌رسانند.

مرحله ۳: گزارش تیم ارزیابی

در این مرحله تیم ارزیابی وی‌سی یا هیئت‌مدیره آن با اسناد اولیه‌ای که دارند، ارزیابی را آغاز می‌کنند. معمولاً در این مرحله ارزیابی کلی است و روی جزئیات متمرکز نیستند و کلیاتی مثل بخش صنعت هدف، کلیت کسب‌وکار، کلیت تیم کارآفرین و کلیت تقاضای بازار بررسی می‌شود.

مرحله ۴ : ارزیابی جامع ۱

در این مرحله مباحث مالی مطرح می‌شود. وی‌سی در این مرحله سعی دارد تا بفهمد که آیا تیم کارآفرین به خوبی از اقتصاد کار خود آگاه است یا خیر. آیا می‌تواند به خوبی توجیه‌پذیری این سرمایه‌گذاری را نشان دهد.

موضوع دیگری که در این مرحله بحث می‌شود ارزش‌یابی استارتاپ است. یعنی این که این استارتاپ در این سطحی که قرار دارد چقدر می‌ارزد که این کار در این مرحله بیشتر کلی انجام می‌شود و با فرضیات و حدس و گمان.

مرحله ۵: تکمیل نسبی فرآیند

دراین مرحله مفاد قرارداد بین سرمایه‌گذار و سرمایه‌پذیر مورد مذاکره قرار می‌گیرد. در این مرحله ۲ طرف باید سعی کنند تا امتیازات لازم را به یکدیگر بدهند و شراکتی پایدار ایجاد کنند. مفاد قراردادی که می‌توان روی آن مذاکره کرد مواردی ازاین قبیل است.

سرمایه‌گذار چه در صورتی می‌تواند از استارتاپ خارج شود ؟

کارآفرینان چه مدت باید روی این استارتاپ عمر بگذارند و دقیق کار کنند ؟

اطلاعات کسب‌وکار باید چگونه در دسترس سرمایه‌گذار قرار گیرد ؟

در صورت انحلال پول سرمایه‌گذار چه می‌شود ؟

در صورت ورود سرمایه‌گذار بعدی، سهام سرمایه‌گذاران فعلی چه می‌شود ؟

سهام ممتازی که وجود دارد چه شرایطی داشته باشد ؟

و موارد متعدد دیگر.

وی‌سی

مرحله ۶: ارزیابی جامع ۲

در این مرحله تیم ارزیابی وارد بررسی موشکافانه و عمیقی می‌شود که بسیار جامع و البته هزینه‌بر است. مباحث قانونی، محیطی، مالیات و حسابداری و موارد دیگری دراین مرحله دقیقاً مورد بررسی تیم ارزیابی قرار می‌گیرد.

مثلاً این که ترازنامه‌ها یا قراردادها یا مالیات‌های پیشین این کسب‌وکار به چه شکل بوده است.

در پایان این مرحله گزارشی از تیم ارزیابی به وی‌سی ارائه ارائه می‌شود تا وی‌سی و شرکای تجاری‌اش درباره ادامه یا رد پیشنهاد تصمیم نهایی را بگیرند.

 مرحله ۷: تکمیل معامله

در این مرحله اگر پیشنهاد موردپذیرش وی‌سی قرار گرفت مذاکرات را جمع‌بندی می‌کنند و درباره چگونگی پرداخت سرمایه به توافقمی‌رسند و سرمایه‌گذاری انجام می‌شود.

مرحله ۸ : نظارت و همکاری

در این مرحله وی‌سی دیگر به عنوان یک شریک تجاری در کنار استارتاپ قرار می‌گیرد و مثل او تلاش می‌کند تا استارتاپ موفق شود. همچنین

تلاش دارد تا گزارشاتی ماهانه و سالانه را از استارتاپ دریافت و بررسی کند. اگر جایی نیاز به راهنمایی یا تذکر حس کرد انجام دهد.

کافرین نیز سعی می‌کند تا شفاف اطلاعات مورد نیاز وی‌سی را در اختیار او قرار دهد.

مرحله ۹ : خروج

مهم‌ترین فعالیت یک وی‌سی نیز در این مرحله است تا بتواند با خروج به موقع از استارتاپ، رضایت مالی شرکای سرمایه‌گذار خود را تامین کند.

استراتژی‌های خروج یک وی‌سی

بازخرید سهام وی‌سی توسط سایر سهامداران، مدیران یا کارکنان کسب‌وکار

۱٫ فروش سهام به سرمایه‌گذاران جدید

۲٫ اکتساب توسط سرمایه‌گذار جدید یا ادغام شرکت

۳٫ عرضه عمومی سهام در بورس

البته گاهی هم پیش می‌آید که استارتاپی به قول معروف نمی‌گیرد و وی‌سی مجبور به خروج پیش‌بینی‌نشده‌ای می‌شود که استراتژی‌های آن یکی از۳ مورد زیر است:

۱٫ اعلام انصراف : مطابق آن‌چه در قرارداد نوشته یا می‌تواند سهام خود را قسطی واگذار کند یا زیر قیمت

۲٫ اعلام انحلال یا ورشکستگی: انحلال شرکت یا فروش مستقیم دارایی‌های شرکت یا اگر قوانین حمایت از ورشکستگی وجود داشته باشد

۳٫ روش ترکیبی دو مورد قبل

برچسب‌ها: , , , , , , , , ,

نظر

نظرتان را بگویید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

العربيةEnglishفارسیTürkçe