<style type="text/css">.wpb_animate_when_almost_visible{opacity:1}</style> کارآفرین هُلویی | شهرام شکوری - آرمان صفایی
خانهمقالات استارتاپکارآفرین هُلویی | شهرام شکوری

کارآفرین هُلویی | شهرام شکوری

کارآفرین هُلویی | شهرام شکوری

شهرام شکوری

 

زمینه فعالیت:

  • بنیان‌گذار شرکت طرفه نگار
  • بنیان‌گذار نرم‌افزارهای مشاغل در ایران (نرم‌افزار هلو)

 

شاید خیلی از کسانی که در دانشگاه‌های مطرح کشور تحصیل می‌کنند، راه موفقیت در بازار کار را نیز در پی نام دانشگاه خود می‌بینند؛ اما با نگاهی به کارآفرینان مطرح می‌توان نمونه‌های بسیاری را دید که این‌گونه عمل‌نکرده‌اند. شهرام شکوری یکی از این افراد است. شکوری در بهار سال ۱۳۵۰ در تهران به دنیا آمد. در پایان سال چهارم دبیرستان در کنکور ریاضی شرکت کرد و رتبه ۱۰ هزار را به دست آورد. وی به دلیل علاقه به رشته کامپیوتر و عمران فقط این رشته‌ها را انتخاب کرد و درنهایت در این سال موفق به قبولی دانشگاه نشد. پس‌ازآن تصمیم گرفت وارد بازار کار شود و در یک شرکت تعاونی مشغول به کار شد. پس از یک سال کار کردن و اندوختن سرمایه، به دوره سربازی اعزام شد. پس از سربازی، در زمینه پوشاک مشغول به کار شد اما برای ادامه تحصیل این کار را رها کرد و در سال ۱۳۷۳ در رشته مهندسی کامپیوتر دانشگاه آزاد قزوین پذیرفته شد؛ اما کار را رها نکرد و در قسمت اداری یک سردخانه که در چهل کیلومتری قزوین قرار داشت، با سفارش یکی از دوستان پدر، کاری پیدا کرد و در آنجا با روش‌های انبارداری که حاصل از مطالعه کتب مختلف بود، کار را پیش می‌برد؛ اما به دلایلی ازجمله فشار درس‌ها، دوری راه و حقوق دریافتی کم، این کار را نیز رها کرد. شکوری در سال‌های دانشجویی با چند شرکت کامپیوتری ارتباط برقرار کرد و پروژه سفارشی می‌گرفت. این پروژه‌ها با همکاری دیگر دوستان ازجمله آقای صدیقیان که بعدها از شرکای شرکت طرفه نگار شد، انجام می‌پذیرفت. در آن زمان برنامه‌ها تحت محیط داس بود و در دانشگاه‌ها زبان سی و پاسکال تدریس می‌شد که با زبان دلفی و ویندوز ۳۲ بیتی تفاوت زیادی داشت. با کمک دوستان سطح برنامه‌نویسی خود را تغییر دادند و تصمیم به شراکت در همان زمان شکل گرفت. آن‌ها تصمیم گرفتند که یک نرم‌افزار حسابداری تحت ویندوز بنویسند. پس‌ازآن نوشتن نرم‌افزار انبار را آغاز نمودند و بعد سیستم نرم‌افزاری یکپارچه‌ای را طراحی کردند که در اواخر سال ۱۳۷۶، نرم‌افزار حسابداری یکپارچه تولید شد. با سفارش یک مشتری بزرگ داستان تأسیس شرکتی که بعدها طرفه نگار نام گرفت، کلید خورد و تصمیم این تیم برای ثبت رسمی یک شرکت نرم‌افزاری قطعی شد. آقای شکوری، رنجبری و صدیقیان سه شریکی بودند که این شرکت را تأسیس کردند. هرازگاهی نیز روی روی نرم‌افزار ایجاد می‌شد که به دلیل منسجم نبودن این ساختار به‌ناچار کل نرم‌افزار بازنویسی شد و درنهایت نسخه ۳ هلو وارد بازار شد.

در زمان انتشار ورژن ۵ شرکت ۶۰ نفر پرسنل داشت و تشکیلات ستادی نیز ارتقا یافته بود. از سال ۸۵ به بعد کارهای تحلیل نرم‌افزار به آقای صدیقیان واگذار شد. سپس برای خارج شدن از تک برندی و تحول کسب‌وکار، برند «هلیا» متولد شد. هلیا در زمینه‌هایی مانند تاکسی‌سرویس، املاک، کتابخانه و … کاربرد دارد.

شاید بتوان دلیل موفقیت را در این جملات شهرام شکوری یافت:

«مهم‌ترین نکته‌ای که من در آن صاحب‌تجربه شدم این است که برای رسیدن به قله‌های موفقیت، باید هدف‌گذاری کرد؛ به‌عنوان‌مثال، اگر هدف شما رسیدن به قله است، همین‌که از کوه بالا بروید و به پایین نگاه کنید، خواهید دید که از خیلی‌ها جلوتر هستید و این یعنی نزدیک‌تر شدن شما به قله هدف ذهنتان.»

برگرفته از کتاب کارآفرینی به شیوه شهرام شکوری با حمایت مرکز کارآفرینی دانشگاه شریف

 

 

برچسب‌ها: , , , , , , , ,

نظر

نظرتان را بگویید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

العربيةEnglishفارسیTürkçe