<style type="text/css">.wpb_animate_when_almost_visible{opacity:1}</style> نوآوري اجتماعي حوزه سلامت - آرمان صفایی
خانهمقالات كارآفريني اجتماعينوآوري اجتماعي حوزه سلامت

نوآوري اجتماعي حوزه سلامت

نوآوري اجتماعي حوزه سلامت

نوآوري اجتماعي حوزه سلامت

 

در هر جامعه­ای افرادی وجود دارند که با یکی از چالش­ها یا معضلات اجتماعی از قبیل بیکاری، اعتیاد، نرخ بیماری‌های لاعلاج، محیط زیست و … دست به گریبان هستند ولی در هر حال این چالش­ها همه و همه به نام کل جامعه است نه تنها افراد درگیر یا آسیب دیده آن.

اما شاید رفع این چالش‌ها چه کوچک باشند چه بزرگ آنقدرها هم آرمان‌گرایانه و دور از ذهن نباشد. کافی است تا دغدغه‌مند آن باشیم و دارای یک تفکر نوآور. نوآوری اجتماعی مفهومی نوظهور است و به معنی فرآیند خلق یک ارزش اجتماعی است. فرآیندی که منجر به راه حل­هایی برای یک مشکل اجتماعی/ اقتصادی/ محیط زیستی یا … می­شود که پایدارتر، کارآمدتر از راه‌حل‌های جاری است. این راه حل­ها غالباً در استفاده از فناوری­ها برای حل مشکلات معنا می­شوند. در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته گام‌هایی در این راستا برداشته‌شده‌است که برای درک بیشتر مفهوم به مثال­هایی از نوآوری‌های فناوری در حوزه بهداشت و سلامت اشاره می­کنیم:

  • به عنوان مثال اگر بدانیم که ۲٫۶ میلیارد انسان در جهان مشکل بینایی دارند و به عینک نیاز دارند اما به دلیل عدم دسترسی به معاینات تشخیص بینایی از این موضوع آگاه نیستند چه می­کنیم؟ استارتاپ Eye Netra با درک این معضل اقدام به طراحی دستگاه و برنامه‌ای برای گوشی­های هوشمند نموده استتا به راحتی و بدون نیاز به دانش خاصی از مشکلات و ناراحتی‌های چشم خود آگاه باشیم و در ضمن توصیه‌های بهداشتی و مفیدی نیز دائماً توسط این برنامه به ما داده ­شود.

  • سوتا کمال به عنوان یک شهروند ایالات متحده نگرانی و دغدغه خودش را از این که ۹٫۳ درصد از جمعیت کشورش یعنی درحدود ۲۹٫۱ میلیون انسان از دیابت رنج می­برند را با یک نوآوری مبتنی بر فناوری برنامه های گوشی­های هوشند برطرف کرد. وی با راه اندازی استارتاپ Massive health سعی دارد تا تست های مربوط به گلوکز خون یا سایر تست ها و اطلاعات لازم برای بیماران دیابتی را تأمین کند و همچنین به عنوان پاداش به کاربران اجازه انجام یک بازی سرگرمی یا استفاده از شبکه های اجتماعی را می دهد.

 

  • به عنوان مثالی دیگر در ایالات متحده سالانه بیش از یک میلیارد مورد مراجعه به پزشکان جهت پرسش سؤالاتی از قبیل “آیا این علائم جدی است؟” می شود که در ۷۰% موارد نیازی به مراجعه حضوری به پزشکان نبوده است. استارتاپ FirstOpinion با درک این مشکل جهت صرفه‌جویی هر چه بیشتر برای بیماران و ترافیک شهری امکان برقراری ارتباط مستقیم بین شبکه پزشکان خود و بیماران از طریق اپلیکیشن موبایل و سایت اینترنتی خود نموده است.

 

  • شاید تعداد افرادی که مجبورند که روی ویلچر بنشینند در اطراف هر کدام از ما کم نباشد اما چگونه می توانیم به آنها دوباره شانس راه رفتن را بدهیم. استارتاپ Ekso Bionic با نوآوری خود در طراحی و ساخت یک ربات که قابلیت پوشیدن برای افراد ویلچری و امکان کنترل آن با دست را دارد، بار دیگر شانس راه رفتن و یا حتی دویدن را به بیماران نخاعی برگردانده است.

  • بسیار پیش آمده که حوادث طبیعی و یا حتی به طور عادی افراد بسیاری دچار مشکلاتی می­شوند که نیاز به امدادهای اولیه دارند که اگر اطرافیان به میزان کمی دانش کمک­های اولیه را داشتند برای آن افراد و مشکل جدی پیش نمی­آمد. آمبولانس لندن وابسته به خدمات ملی سلامت[۱] انگلستان با جذب تعدادی داوطلب هر ساله برای آنان دوره­های آموزشی کمک­های اولیه برگزار می­کند و سپس با اپلیکیشنی که طراحی نموده است این امکان فراهم شده که اگر برای کسی مشکلی پیش آمد با اعلام کردن در این برنامه افراد آموزش‌یافته آنها که از لحاظ جغرافیایی به موقعیت فرد آسیب دیده نزدیک‌تر هستند آگاه می­شوند و به کمک آنها می­روند.

این­ها نمونه‌هایی از هزاران نوآوری­هایی است که تلاش می­کند تا بخشی از چالش­های اجتماعی ما را کاهش دهند. هرکدام از انسان­ها با درک مشکلات موجود در پیرامون خود و تکیه بر نوآوری خود در استفاده از فناوری­ها می­تواند گام­هایی هرچند کوچک جهت رفع چالش­های کوچک و بزرگ پیرامون خود بردارد و نیز امکان بهره‌برداری از آورده‌های مالی آن را برای خود به وجود آورد.

 

[۱]National Health Service (NHS)

برچسب‌ها: , , , , , ,

نظر

نظرتان را بگویید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

العربيةEnglishفارسیTürkçe