<style type="text/css">.wpb_animate_when_almost_visible{opacity:1}</style> هنر بيزينس و بيزينس‌مدل

هنر، بيزينس و بيزينس‌مدل

هنر، بيزينس و بيزينس‌مدل

هنر بيزينس و بيزينس‌مدل

داستان اين مقاله خودموني چيه؟

چند روز پيش به دعوت يكي از مديران مراكز هنري و گالري‌دار در یک گالری آثار هنری که منافعش به خیریه اختصاص داده شده بود دعوت بودم تا مشاوره‌ای داشته باشيم در باب مدل‌های کسب‌وکاری که یک گالری هنری و نقاش‌ها می‌تونن داشته باشن تا بتونن سودآوري بيش‌تري ايجاد كنن و يه بحث كلي‌تر كه چگونه مي‌تونيم اوضاع اسف‌بار اقتصادی هنرمندان كشور رو اندكي بهبود بدیم.

بخشي از بحثي كه من داشتم و مي‌خوام براي شما بنويسم

با همه احترامی که برای قشر هنرمند و فرهنگی کشور قائل هستم و معتقدم كه بسيار زحمت مي‌كشيم و قطعاً كار بزرگي در كشور انجام ميدن، اما به نظرم ناله‌هاشون از اوضاع بد اقتصادی و حمایت نکردن دولت از فرهنگ‌ و هنر و آثارشون، بهانه‌ای بیش نیست.
همیشه صحبتشون اینه که چرا دولت از نقاش‌ها حمایت نمی‌کنه…..

چرا دولت از سینما و تئاتر حمایت نمی‌کنه….

چرا دولت از منبت‌كاري، خوشنويسي، هنرهاي تجسمي، هنرهاي نمايشي، هنرهاي موسيقي و… حمايت نمي‌كنه… حتي هنرهاي رزمي
ولي به نظر من موضوع اینه که خودشون نمی‌خوان اقتصاد کارشون رو بفهمن و میگن بیزینس، هنر رو خراب می‌کنه.

اولا که فرض بگیریم در وظایف دولت هست که از هنر به این شکل حمایت کنه، که به نظر بنده نیست، ولی فرض می‌کنیم که هست و دولت‌ها دارن کوتاهی می‌کنن، چرا خودتون نباید به فکر اقتصاد کارتون باشین.

هنر بيزينس

هر هنری اگر اقتصادشو بفهمین حتما پرسوده
مگه نویسندگی ازش حمایت میشه ؟ بنده شخصاً نويسنده هستم و نويسندگان اوضاع نابود نشر و نويسندگي كشور رو ميدونن. بدترین وضع در هنر کشور رو نویسندگی داره.
اما حتما حتما باید نويسنده عزيز و خوشفكرمون رضا امیرخانی رو بشناسین. کسی که در این وضعیت، تونست چقدر خوب کتاباش رو پرفروش کنه و سود زیادی به‌دست آورد از فروش بالاي بيشتر از ۱۵ جلد كتابش.

البته با زحمت خودش نه حمایت‌هاي دولتی و حكومتي. کتاب ننوشت بعد بشينه بگه چرا نمی‌ریزن بخرنش ازم، اين چه وضعشه، اين چه مملكتيه.

یا در سینما چقدر مدیران سريال شهرزاد خوش‌فکر هستن و آثار هنری خودشون رو با سود زیاد همراه کردن که در کتابم مفصل راجع بهش نوشتم. فيلم شهرزاد در كنار فاخر بودن اثر از لحاظ هنري كه اصلا در تخصص بنده نيست راجع بهش اظهارنظر كنم ولي درباره نوآوري‌هاش و بيزينس مدل متنوعش بايد مقاله‌ها نوشته بشه.

خودشون خواستن و با نوآوري در بيزينس مدل سودده شدن و موفق نه مثل هزاران پروژه شكست‌خورده سينما كه بشينن بگن چرا حمايت نميشه.

هر شغلی مدل کسب‌وکار و سودآوری خودش رو داره. باید اونارو پیدا کنین و اجرا.

منتظر حمایت از هیچ‌جایی هم نباشید. اگر هم جايي اومد و از شما خواست حمايت كنه اتفاقاً بيشتر حساس بشين و جويا بشين كه دقيقاً نيتشون از حمايت چيه.

خصوصاً در حوزه فرهنگ به طور يقين ميتونم بگم كه هيچ مدير دولتي يا حكومتي به خاطر خود فرهنگ و هنر از كار هنري حمايت نميكنه و حتما داره منافع خودشو ميبينه. بنابراين حمايت‌ها بيشتر به ضرر روحيه هنري شما خواهد بود و خيلي نبايد روش حساب كنين که اوضاعتون رو خراب‌تر میکنه.

و به قول رهبری این روزها آتش‌ به‌ اختیار در حوزه کسب‌وکار خودتون باشید.

برچسب‌ها: , , , , , , , , ,

نظر

نظرتان را بگویید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

العربيةEnglishفارسیTürkçe