<style type="text/css">.wpb_animate_when_almost_visible{opacity:1}</style> بیزینس‌مدل نوآورانه یک خیریه بزرگ - آرمان صفایی
خانهمقالات كارآفريني اجتماعي مدل كسب و كاربیزینس‌مدل نوآورانه یک خیریه بزرگ

بیزینس‌مدل نوآورانه یک خیریه بزرگ

بیزینس‌مدل نوآورانه یک خیریه بزرگ

کمپین هدیه دادن «روز تولد» برای نیازمندان آب

بیزینس مدل پلتفرمی یک خیریه بزرگ

 

⬅️ مدلی نوآورانه و نگرشی پلتفرمی برای تامین مالی موسسه خیریه (charity:water)➡️

معرفی کوتاه:

📌موسسه (charity:water) با هدف رفع مشکل آبهای آلوده و غیر قابل شرب برای مردم دنیا از سال ۲۰۰۶ شروع به کار کرد.نیکوکاری های مردم، صرف هزینه های تامین آب شرب قابل آشامیدن مثل حفر چاه، استقرار آب شیرین کن و … می شوند.

📌این موسسه تاکنون ۲۳۰۰۰ پروژه تامین آب شیرین در طول ۱۰ سال پیاده سازی کرده و دسترسی حدود ۷ میلیون نفر را به آب سالم فراهم کرده است.

بنیان‌گذار:

📌 اسکات هریسون(scott harison)، بنیان‌گذار این موسسه ، در اقدامی نوآورانه جشن تولد خود را به پروژه های آب اهدا کرد. به تمام دوستان خود ایمیل داد و از آنها خواست به میزان هدیه تولدش، حدود۳۰ دلار به پروژه های آب کمک کنند. از این طریق ۵۹ هزار دلار تامین مالی کرد.

📌این اقدام او، سپس توسط افراد زیادی تکرار شد! به طوری که در وبسایت charitywater بستری برای اهدا کردن تولد خود به خیریه آب را قرار دادند. افراد مختلف از این طریق می توانستند در وب پیجشان در خیریه آب، به جای تولد گرفتن، هدیه دوستانشان را به پروژه های آب اختصاص دهند.

رشد این خیریه با بیزینس مدل نوآورانه:

📌رشد این خیریه از این حرکت نوآورانه شروع شد. بسیاری از هنرمندان، ورزشکاران، کودکان و حتی افراد سالخورده یک یا چند تولد خود را به این خیریه اهدا می کردند. حدود ۹۰ هزار تولد تاکنون به این خیریه اهدا شده است.

📌از هر تولد به طور متوسط ۷۷۰ دلار تامین مالی می شود که با این رقم، برای ۳۸ نفر دسترسی به آب شرب فراهم می شود.

📌بیشترین میزان تامین مالی، متعلق به rachel beckwith است و داستان جالبی دارد. این دختر ۹ ساله تولد خود را به خیریه آب با هدف تامین مالی ۳۰۰ دلار اهدا کرد(۹ دلار از هر نفر درخواست داشت) اما تنها ۲۲۰ دلار توانست جمع کند. مادر ریچل به او قول داد که سال بعد حتما می تواند به این هدف برسد. او در آن سال در سانحه رانندگی جان خود را از دست داد. بازتاب تلوزیونی این اتفاق، ۳۲ هزار نیکوکار را به پیج ریچل سرازیر کرد. در طول چند هفته ۱.۲ میلیون دلار برای پروژه های آب در وب پیج ریچل تامین مالی شد. این میزان مبلغ برای ۳۷ هزار نفر در اتیوپی، پروژه های دسترسی به آب سالم فراهم کرد.

📌این مدل تامین مالی، چنان جذابیت ایجاد کرد که مردم برای اهدای تولد خود نمی توانستند صبر کنند. لذا کمپین های عمومی نیز شروع شد. در این کمپین ها، افرادی که می‌خواستند برای پروزه های آب تامین مالی کنند چالش های مختلفی را در ازای اهدای نیکوکاران انجام می دادند. از اهدای هدایای کریسمس کودکان گرفته تا کوه‌نوردی. از دوچرخه سواری در طول آمریکا تا شنا در عرض دریاچه ها. این مدل هم اکنون مدل اصلی تامین مالی این خیریه است.

✏️,وب‌سایت این مجموعه: www.charitywater.org

⚡️نگرش پلتفرمی در تامین مالی خیریه ها، بستر نوآوری بسیاری از افرادی که دوست دارند در فعالیت های اجتماعی موثر باشند را می تواند فراهم سازد. از مدل charity:water امروزه خیریه های بسیاری الگو برداری کرده اند.

✍🏻منبع: Platform Revoloution

برچسب‌ها: , , , , , , , , , , ,

نظر

نظرتان را بگویید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

العربيةEnglishفارسیTürkçe