<style type="text/css">.wpb_animate_when_almost_visible{opacity:1}</style> شاید برای ایمنی از ترکیدن حباب بزرگ دات‌ آی‌آر - آرمان صفایی
خانهمقالات استارتاپ استراتژيشاید برای ایمنی از ترکیدن حباب بزرگ دات‌ آی‌آر

شاید برای ایمنی از ترکیدن حباب بزرگ دات‌ آی‌آر

شاید برای ایمنی از ترکیدن حباب بزرگ دات‌ آی‌آر

خلاصه بگو حباب دات کام چه بود ؟

شنیده‌ایم که در اواسط دهه ۹۰ اتفاق بزرگ در حوزه فناوری اطلاعات دنیا رخ داد و آن ترکیدن حباب دات کام بود. نزول میلیونی شاخص‌های نزدک و ورشکستگی هزاران هزار شرکت دات کامی که بی‌رویه بر پایه اینترنت در آمریکا ایجاد شده بودند. 

هزاران هزار شرکت ورشکستگی اعلام کردند، هزاران شرکت در حال دست‌وپا زدن نهایی خود بودند و چندین شرکت اینترنتی نیز با میزانی اندکی زیان روبرو شدند و از رشد ایستنادند.

در بیان دلایل ترکیدن این حباب در آمریکا مقالات بسیار بی‌شمار است، اما بحث فعلی ما این نیست.

حباب دات آی‌آر ؟

بله، به نظر بنده که هیچ، به نظر بزرگان زیادی، ایران از این لحاظ پا جای پای کشورهایی می‌گذارد که تجربه این حباب را داشته‌اند و آن دوران را گذرانده‌اند. ایامی که آن‌چنان تعداد کسب‌وکارهای اینترنتی بی‌رویه بالا می‌رود و هزاران ایده بی‌کاربرد، الکی به طور وحشتناکی بالا ارزش‌گذاری می‌شوند، انقدر هر چیزی که فکر می‌کنید دات‌آی‌آر آن یافت می‌شود که این حجم حباب، از یک جایی به بعد خواهد ترکید.

یکی از علائم نزدیکی این حباب هم بیش از ۱ میلیون فروشگاه اینترنتی ثبت‌نشده در ایران است، به طوری که فروش اینترنتی هرچیزی را که سرچ کنید، حداقل ۵ رقیب قدرتمند دارید.

آن‌جاست که از میان این میلیون‌ها کسب‌وکار اینترنتی یا به اصطلاح کسب‌وکار، تنها چند مورد از آن‌ها که ایمن شده‌اند، زنده می‌مانند و مابقی به تاریخ می‌پیوندند.

برای ایمن شدن بهتر در برابر این حباب‌ها، قسمتی از تجربه‌ها و درس‌هایی که شرکت بزرگ پی‌پال از پشت سر گذاشتن حباب دات‌کام داشته است را از کتاب معروف بنیان‌گذار پی‌پال، پیتر تیل برای شما آورده‌ام:

 

پیتر تیل

 

درس‌های پی‌پال از زنده ماندن در حباب دات کام

 

۱- پیشرفت‌های تدریجی داشته باشید.

تصورات بزرگ بود که حباب را بزرگ کرد. نباید افراطی بود. هر کسی که فکر می‌کند تا یک سال دیگر دنیا را متحول خواهد کرد و یا وضع را تغییر می‌دهد، باید متواضع‌تر باشد. قدم‌های کوچک و تدریجی تنها مسیر امن رو به جلو است.

 

۲- لاغر و انعطاف‌پذیر بمانید.

یکی از نعمات بزرگ یک شرکت چالاک بودن است که به نوعی اسم رمزی است برای برنامه‌ریزی بلندمدت نداشتن.  برنامه‌ریزیشرکت را خشک و بی‌روح می‌کند و البته بسیار بسیار انعطاف‌ناپذیر. در عوض شما باید همیشه پویا باشید، ایده‌های جدید کسب‌وکارتان را تست کنید، تَکرار کنید و کارآفرین بودن را با آزمایش تظاهر به ندانستن، یکی بدانید.

 

۳- برای بهتر شدن از رقبا شروع کنید.

سعی نکنید از همان ابتدا بخواهید یک بازار جدید خلق کنید. تنها راه دانستن این که یک کسب‌وکار واقعی دارید این است که با مشتریان موجود شروع کنید و به فکر ارتقای محصولات شناخته‌شده‌ای که رقبای موفق عرضه کرده‌اند باشید.

 

۴- بر روی محصول تمرکز کنید، نه فروش 

اگر محصول‌تان برای فروش به تبلیغات و بازاریابی سنگینی نیاز شدید دارد،یعنی به اندازه کافیمحصول خوبی ندارید. فناوری اساساً توسعه محصول است نه توزیع آن. تبلیغات عصر حباب به وضوح ولخرجی بودند، پس تنها رشد پایدار، رشد ویروسی است.

این درس‌ها به اصول اعتقادی دنیای استارتاپ‌ها تبدیل شده است. هر کسی که آن‌ها را نادیده بگیرد، احتمال دارد دچار همان سرنوشت بد قضاوت‌شده برای فناوری در سقوط بزرگ سال ۲۰۰۰ شود. با این حال اصول معکوس این موارد گفته‌شده، یحتمل صحیح‌تر باشند. ( به این‌ها توجه کنید.)

 

۱- بهتر است جسورانه ریسک کرد، تا این که ریسک بی‌موردی داشت.

۲- یک برنامه‌ریزی بد، بهتر از نداشتن برنامه‌ریزی است.

۳- بازارهای رقابتی سود را از بین می‌برند.

۴- فروش به همان اندازه محصول اهمیت دارد.

برچسب‌ها: , , , , , , , , , , ,

نظر

نظرتان را بگویید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

العربيةEnglishفارسیTürkçe