<style type="text/css">.wpb_animate_when_almost_visible{opacity:1}</style> تستِ مامان - آرمان صفایی

تستِ مامان

تستِ مامان

در باب کتاب تست مامان

 

 

کتاب تست مامان نوشته راب فیتزپاتریک هست که یه کارآفرین حوزه فناوریه. اون در شتاب‌دهنده‌ها و بسیاری از سازمان‌ها به راهنمایی و مشاوره استارتاپ‌ها مشغوله و تا به حال چندین کتاب نوشته و سه کسب‌وکار راه‌اندازی کرده.

این کتاب فیتزپاتریک درباره یه حلقه مفقوده از روش‌ها و متدولوژی‌های راه‌اندازی استارتاپ‌ها صحبت می‌کنه و اون مصاحبه با مشتریان هست.
در راه‌اندازی استارتاپ‌ها روش‌ها و نظریه‌هایی تابه‌حال توسعه داده‌شده‌اند و در دنیا شناخته شده هستن مثل متُد استارتاپ ناب اریک ریز و یا اجرای ناب اَش موریا و یا توسعه مشتری استیو بلنک که در همه این متدها یه موضوع مشترک مصاحبه با مشتریان هست. اما تا کنون به طور خاص در این باره کتابی یا دوره آموزشی دقیقی ارائه نشده بود و ایشون سعی کردن یه رویکرد علمی‌تجربی به این مساله رو ایجاد کنن.

برای دیدن سایت اصلی این کتاب روی این لینک کلیک کنید.

من سعی می‌کنم تا گاهاً نکاتی از این کتاب که به نظرم استارتاپ‌های ایرانی بیشتر بهش مبتلابه هستن رو در سایتم بنویسم.

اول از مقدمه این کتاب خدمتتون بگم که نکات جالبی توش مطرح کرده:

یادگیری از مشتری و توسعه محصولمون بر مبنای نظر اون‌ها مثل کندوکاو باستان‌شناس‌ها برای زیرخاکی‌هاست. حقیقت نظر مشتریان و محصول مورد نیاز اونا اون پایین زمین دفن شده اما خیلی حساس و شکننده هست. با هر بیلی که به زمین می‌زنن به حقیقت نزدیک‌تر میشن ولی کافیه ابزار کنده‌کاریشون ناکارآمد باشه و بد عمل کنه، اون موقع هست که کلی زحمتی که کشیدی بیل زدید به باد میره چون با اون ابزار ناکارآمد اون گنج زیرخاکی رو نابود و تیکه‌تیکه کردید.

تو این مسیر بعضی از تیم‌های استارتاپی برای رسیدن به این گنج زیرخاکی که محصول موردنظر مشتریان هست  با بولدوزر و دینامیت وارد میشن. به این معنی که سعی می‌کنن هر طور شده در مصاحبه با مشتریان چیزهایی رو بشنون که خوشایندشون هست با پرسیدن سوالاتی مثل آیا ایده من خوبه به نظرت ؟ آیا حاضری چنین چیزی رو بخری ؟ که با این سوالا زیرخاکی رو تیکه تیکه می‌کنن

بعضی‌های دیگه هم هستن که با مسواک سعی دارن به اون گنج زیرزمینی برسن و از بیل زدن عمیق و اصولی شونه خالی می‌کنن.

چیزی که هدف ماست این هست که ابزارهای درستی به دست بنیان‌گذاران و موسسان استارتاپ‌ها بدهیم تا بتونن به گنج برسن. همان‌طور که گفتیم این گنج نظر مشتریان و نیازهای مشتریان هست و کار ما پیدا کردن آن‌هاست با عملیاتی به نام مصاحبه با مشتریان و در این میان ابزار کنده‌کاری ما سوالای مصاحبه ماست. هرچه سوالات بهتری داشته باشیم کنده‎‌کاریبهتری خواهیم داشت و در نتیجه به گنج سالم‌تری دست خواهید یافت.

نکته دیگه مربوط هست به یه نکته بدیهی اما بسیار مهم در فصل یکم کتاب:

همه شنیدیم که نباید از مامانمون بپرسیم که ایدمون خوبه یا نه حتی ضرب‌المثل‌ها و جوک‌هایی ساختیم در این زمینه که مثلاً سوسکه به پسرش میگه قربون دست و پای بلوریت بشم مادر. واقعیت همین است که مادران (یا به طور کلی دوستان و آشنایان) از این رو که شما را ناراحت نکنن یا خودشون رو روشن نشون بدن به شما بدترین خیانت رو می‌کنن و از ایده شما به شدت تعریف می‌کنن و ابراز آرزوی موفقیت.
بنابراین بدیهی است که نباید از مامانمون بپرسیم که ایدمون خوب هست یا نه اما واقعیت اینه که نباید از هیچکس بپرسیم که ایدمون خوب هست یا نه چون اصلاً سوال خوب نیست و دیگران رو تا حدی تشویق می‌کنه در جوابتون  دروغ بگن.
هیچ‌کسی مثل خودمون نمی‌تونه حقیقت رو به ما نشون بده و راه رسیدن به این حقیقت پرسیدن سوالات درست و مصاحبه بهتر با مشتریان هست.

برچسب‌ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

نظر

نظرتان را بگویید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

العربيةEnglishفارسیTürkçe