<style type="text/css">.wpb_animate_when_almost_visible{opacity:1}</style> بيزينس مدل شركتي از صدر اسلام تا كنون - آرمان صفایی
خانهمقالات استارتاپ مدل كسب و كاربيزينس مدل شركتي از صدر اسلام تا كنون

بيزينس مدل شركتي از صدر اسلام تا كنون

بيزينس مدل شركتي از صدر اسلام تا كنون

بيزينس مدل شركتي از صدر اسلام تا كنون

 

مدل کسب­وکار[۱] با توجه به اجزای آن و حوزه اثر آن در یک کسب­وکار تفکری است که بسیاری از کسب­وکارهای موفق ناخواسته از آن در بهبود شرایط خود استفاده کرده­اند اگرچه بررسی مفهوم آن به صورت علمی قدمت بسیار کمی دارد. از نمونه­های موفق  و باستانی داشتن مدل‌هاي کسب­وکار پایدار و سودآور، شرکت کونگو[۲] است. شرکتی که امروزه آن را به عنوان قدیمی­ترین و ریشه­‌دارترین شرکت ثبت‌شده دنیا می­شناسند.

 

 خاستگاه اين شرکت كشور ژاپن بوده‌است که از سال ۵۷۸ میلادی كار خود را آغاز كرده‌است. حوزه اصلی فعالیت این شرکت ساخت­‌وساز معابد بودائی و ارائه خدمات به اماكن مذهبي آن‌ها بوده است.

 

مديران اين شركت از همان ابتدا خاندان كونگو بوده‌است كه بيش از ۴۰ نسل آنان سابقه مديريت اين شركت را داشته‌اند و به اصطلاح مديريتي آن يك كسب‌وكار خانوادگي[۳] بوده‌است.

پايداري اين شركت به گونه‌اي بوده است كه همواره درحال فعالیت بوده است و هیچگاه متوقف نشده است. حتی جنگ جهانی دوم نیز نتوانست آنان را از فعالیت باز دارد.

 

ماساكازو كونگو[۴]، ۴۰اُمين مدير شركت كونگو گومي در مصاحبه با بلومبرگ[۵] از مهم‌ترين علل موفقيت پايدار اين شركت در طول قرن‌ها گفته است. او ابراز داشته كه انعطاف‌پذيري و شايسته‌سالاري در انتخاب مدير شركت از ميان يكي از پسران كل خاندان كونگو يكي از علل موفقيت كونگو بوده است كه هميشه آن پسري مديريت را به‌ عهده مي‌گرفته است كه از شايستگي‌هاي مديريتي بيشتري از خود را نشان مي‌داده‌است. همچنين او بيان داشته است كه البته نسل ۳۸اُم مديريت اين شركت مادربزرگ ايشان بوده است و هميشه يكي از پسران مدير نبوده‌اند.

 

اما از اصلي‌ترين عامل‌هاي موفقيتي كه متخصصان براي پايداري اين شركت پس از ۱۴ قرن فعاليت سودآور به آن اشاره مي‌كنند، داشتن هميشگي يك مدل كسب‌وكار پايدار و تكرارپذير بوده‌است. مدل كسب‌وكاري كه شايد در ابتدا آن‌چنان خاص و شگفت‌آور نبوده است اما هميشه در طول زمان بسته به هر شرايطي مورد ارزيابي قرار گرفته است و سعي كرده‌اند تا نوآوري‌هاي لازمه را در آن ايجاد كنند. نوآوري‌هايي كه باعث شد با توجه به تغييرات محيطي از لحاظ سياسي و اقتصادي و اجتماعي، برای مشتریان خود که گاهی دولت­های وقت بودند و گاهی مردم و مؤسسات، ارزش‌آفرینی کنند.

به طوری که حتی پایان کار سودآوری آنان هم، عوامل محیطی غیر قابل‌کنترل، نظير تغییرات فرهنگي‌، اجتماعی و اقتصادی بوده است، نه سهل‌انگاري آنان در به‌روزرساني مدل كسب‌وكار خود.  

 

در نهایت به علت بحران اقتصادی ژاپن در اواخر دهه ۹۰ و همچنین کاهش شدید تقاضای ساخت معابد، بدهی­های عظیمی بر دوش کونگو کومی باقی ماند تا آن که مجبور به تعديل گسترده نيرو گرديد اما همچنان كمابيش زنده بود تا آن كه آخرين نفس خود را در سال ۲۰۰۴ كشيد و شرکت رقیب، تاکاماتسو كه در آن زمان يكي از غول‌هاي ساخت‌وساز در ژاپن بود، كونگو را خریداري كرد و به فعاليت ۱۴۰۰ ساله اين برند پايان داد.

 

[۱] Business Model

[۲] kongo gumi

[۳] Family Business

[۴] Masakazu Kongo

[۵] Bloomberg

 

 

منتشرشده در ماهنامه رشد و كارآفريني دانشگاه صنعتي شريف

برچسب‌ها: , , , , , , ,

نظر

نظرتان را بگویید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

العربيةEnglishفارسیTürkçe