<style type="text/css">.wpb_animate_when_almost_visible{opacity:1}</style> حماقت یا ریسک هوشمندانه! - آرمان صفایی
خانهمقالات استراتژيحماقت یا ریسک هوشمندانه!

حماقت یا ریسک هوشمندانه!

حماقت یا ریسک هوشمندانه!

حماقت یا ریسک هوشمندانه

ما اغلب شکست‌های خود را به گردن ریسک می‌اندازیم. ما معمولاً چیزهایی مثل از دست دادن پول در بازار بورس یا تفریحاتی مثل بانجی جامپینگ را به عنوان ریسک تلقی می‌کنیم. اما واقعیت این است که ریسک کردن دشمن کسی نیست. این کار بخش همیشگی و جدایی‌ناپذیر زندگی بشر است.

ریسک ،در شرایط کاری، پیامد منفی و نامطلوب تصمیم یا عملکرد خاصی است و احتمال این که جنبه واقعاً منفی خود را نشان دهد بالاست. بنابراین شرایط خطرناک، شرایطی هستند که در آن‌ها میزان احتمال این جنبه منفی از آستانه معمولش بالاتر می‌رود. برای مثال پرواز با یک هواپیمای خصوصی که متعلق به شرکت هواپیمایی بزرگ  و معروفی است، خطرناک نیست. با این که تصور سقوط با آن بسیار وحشت‌ناک است و جنبه منفی آن است اما احتمال آن ناچیز است. از طرف دیگر سرعت رسیدن به مقصد، پیامد مثبت آن است که به ریسک کم آن می‌ارزد.

برخی از کارآفرینان و مدیران، آدم‌های اهل ریسک غیرمنطقی‌ای هستند. درست مثل بعضی از گاوچرانان که حاضرند برای دنبال کردن آرزوهای احمقانه خود سر مزرعه‌شان شرط‌بندی کنند. اما آن‌چه کارآفرینان بزرگ را از این گروه متمایز می‌کند، تحمل آن‌ها برای خطرکردن نیست بلکه توانایی آن‌ها برای ارزیابی و مدیریت آن به صورت مدبرانه است. آن‌ها فقط فرصت فرصت‌هایی را دنبال می‌کنند که مزایای‌شان به معایب احتمالی بیرزد یا بتوان آن‌ها را توجیه کرد و نادیده گرفت و این یکی از مهارت‌های کلیدی است که کارآفرینان را موفق می‌کند.

رید هیستینگز از اعضای شرکت نت‌فلیکس می‌گوید: «اگر شما شما تا به‌حال از آثار این‌گونه خطرات در تصمیمات استراتژیک خود در امان بوده‌اید، به این معنی نیست که تصمیم‌تان به قدر کافی کافی استراتژیک نبوده‌است.»

اگر ریسک‌های‌ کسب‌وکار شما به قدر کافی برای شما جدی نیستند، معنی‌اش این است که شما هنوز چشم‌انداز کسب‌وکار خود را به‌خوبی نشناخته‌اید.

همه ما همیشه در حال ریسک کردن هستیم اما در انجام آن به یک میزان توانمند نیستیم. بعضی از افراد تصور می‌کنند که با کاهش ریسک تمام ریسک‌های موجود می‌توانند به ثبات درآمدی برسند. اما این کار در دنیای دائماً متغیر امروز، نشدنی است.

بنابراین به جای جلوگیری از ریسک، اقدام به ریسک‌های هوشمندانه، شما را یک قدم جلوتر از رقیبان قرار می‌دهد.

لبِّ مطلب مدیریت ریسک

تشخیص میزان ریسک در یک وضعیت آسان نیست. بنا به چند دلیلکه یک از آن‌ها این است که، ریسک به شخص و موقعیت بستگی دارد. چیزی که برای شما پرخطر به‌نظر می‌رسد ممکن است برای دیگران این معنی را نداشته‌باشد.

یا حتی برای خود شما چیزی که امروز ریسک بالایی دارد شاید دو سال یا پنج سال دیگر، امری عادی باشد.

در کل هیچ چیزی پرمخاطره‌ محسوب نمی‌شود. این که هر کاری چه میزان ریسک دارد به رتبه کاری شما، شخصیت و موقعیت شما بستگی دارد. 

 

برگرفته از کتاب The Startup Of You

نوشته رید هافمن از بنیانگذاران لینکداین

برچسب‌ها: , , , , , , , , , , ,

نظر

نظرتان را بگویید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

العربيةEnglishفارسیTürkçe