<style type="text/css">.wpb_animate_when_almost_visible{opacity:1}</style> كسب و كارها و چالش‌هاي اجتماع - آرمان صفایی
خانهمقالات كارآفريني اجتماعيكسب و كارها و چالش‌هاي اجتماع

كسب و كارها و چالش‌هاي اجتماع

كسب و كارها و چالش‌هاي اجتماع

در دنیای امروز به علّت حجم گسترده‌اي از اقتصاد دنيا كه در اختيار چندين بنگاه اقتصادي است،عنوان می­‌شود که اثرگذاری شرکت‌­ها و بنگاه‌­های اقتصادی برجامعه می‌­تواند بسیار بیشتر از حتي حکومت­‌ها باشد. بسیاری از بنگاه­ها نیز این موضوع را درک کرده و اقداماتی جهت مسئولیت­های اجتماعی خود برعهده می‌­گیرند که گاهاً به صورت راه­‌اندازی مؤسسات خیریه خود را نشان می‌­دهد.بسياري از آنها به اقدامات مسوولیت‌های اجتماعی نه به چشم هزينه بلكه به عنوان يك استراتژي جهت نفوذ برند خود مي‌نگرند چرا كه مطالبه مردم و نهادهاي غيردولتي از آنان انجام چنين اموري را اقتضا مي‌كند و همچنين در صورت گسترش و رسانه‌اي شدن اين اقدامات، بر اعتبار آنان در اين شرایط بازار رقابتی به شدت خواهد افزود.

اما حالت بهینه­ تر و کاراتر تاثیرگذاری اجتماعی بنگاه­ها زمانی خواهد بود که هدف اصلی خود را علاوه بر کسب سود بیشتر، تاثیرگذاری اجتماعی بالاترنیز در نظر بگیرند. توسعه چنین بنگاه­‌هایی نه تنها سودآوری بنگاه را تحت‌الشعاع قرار نمی‌­دهد بلکه امکان سودآوری بیش از پیش را نیز فراهم می‌­کند.

به عنوان مثال می‌توان به كسب‌وكارهايي با محوريت اقشار محروم جامعه اشاره کرد. در کشور بیش از ۳۰ درصد جمعیت روستانشین هستند و همچنین در خوشبینانه‌­ترین آمارها نزدیک به ۸% جمعیت کشور در فقر شدید به سرمی‌­برند.اين فقر علاوه بر محروميت‌ها جريمه[۱] نيز دارد يعني كه مثلاً فقرا برای دریافت خدمات درمانی به علت هزینه‌­های رفت­وآمد به شهر یا عدم اطلاعات کافی هزینه بیشتری می­‌پردازند تا اقشار مرفّه، یا براي مثالی دیگر جهت تامین انرژی گرمایی خود، هزینه فرصت و سایر هزینه‌­هایی که جهت جمع­‌آوری هیزم متقبل می‌­شوند عملاً از اقشار مرفه بیشتر است و در عین حال کیفیت و راندمان کمتری نصیب آنها می‌­شود.

اما نکته این جاست که بنگاه‌­های اقتصادی موجود غالباً به بازارهای توسعه‌یافته گرایش دارند و مشتریان بالقوه خود را اقشار غیرمحروم جامعه در نظر می­‌گیرند و توجیه آنان براي اقشار محروم آن است که با پیشرفت تکنولوژی محصول ارزان خواهد شد و اقشار محروم نیز توانایی خرید آن را پیدا خواهند کرد اما محل غفلت آن‌جاست که ورود هرچه بیشتر به این بازارهای توسعه‌­یافته باعث بروز پدیده اقتصادی تحت عنوان بازار رقابت کامل می‌­شود که در آن عملاً سود اقتصادی بنگاه­‌های تازه واردتر به سمت صفر میل می­کند.

اجتماع

حال، حالت بهینه‌­تری که ذكر شد بدین­گونه به وقوع می‌­پیوندد که بنگاه‌­های اجتماعی با درک و شناخت چالش‌­های پیش‌روی اقشار محروم اقدام به نوآوری در محصول يا خدمتی جهت کاهش جریمه فقر و محروميت‌ها می‌­کنند و بازار هدف خود را اقشار محروم قرار می­دهند که هم بازار هدف بزرگتری است و هم به این علت که نوآوری آنها ،حلال معضلي از اين قشر است تقاضاي بسيار خوبي برای محصول یا خدمت ارائه‌شده آنها وجود خواهد داشت. این نوآوری­‌ها موسوم به نوآوری اجتماعی می‌تواند برمحوریت استفاده از تکنولوژی جهت رفع و کاهش معضلات پیش روی اقشار محروم باشد تا از هزینه­‌های آن‌ها بکاهد. به عنوان مثال ماشین‌­آلات کشاورزی که بتواند راندمان زمین‌ها را افزایش دهد یا سیستم‌­های افزایش بهره­‌وری دامداری­‌ها يا ايجاد سيستم‎هاي توزيع كاراي محصولات كشاورزي يا نوآوري‌هايي جهت كاهش آسيب‌ديدگي از خشكسالي يا … می‌توانند مثال‌هایی از این نوآوری­‌های اجتماعی باشند. البته برای توسعه هرچه بیشتر این بنگاه‌­های اجتماعی یا کسب وکارهای عام­‌المنفعه به علت وضعیت اقشار محروم نیاز به مدل­‌های کسب‌وکار جدیدتر و کارآمدتری برای تجاری‌­سازی این نوآوری­‌ها وجود دارد تا بتوان علاوه بر مصرف‌كننده بودن اين قشر در زنجيره ارزش شركت نيز از آن‌ها بهره جست. با تامين اين نياز، كسب و كارهاي اجتماعي ما بازار بزرگ‌تر و دست‌نخورده‌تر و قابل نفوذتري را پيش‌روي خود خواهند ديد و علاوه بر سودآوری بیشتر، اثرگذاری بیشتری نیز بر اجتماع خود خواهند داشت.

آرمان صفایی

چاپ شده در نشريه رشد و كارآفريني شريف و پايگاه رهنُمون

[۱]Poverty Penalty

برچسب‌ها: , , , , , ,

نظر

نظرتان را بگویید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

العربيةEnglishفارسیTürkçe