<style type="text/css">.wpb_animate_when_almost_visible{opacity:1}</style> کتاب جدیدم مدل های استارتاپی در شرف چاپ - آرمان صفایی
خانهاخبار مقالات مدل كسب و كارکتاب جدیدم مدل های استارتاپی در شرف چاپ

کتاب جدیدم مدل های استارتاپی در شرف چاپ

کتاب جدیدم مدل های استارتاپی در شرف چاپ

کتاب مدل‌های استارتاپی

 

 

 


مقدمه کتاب

 

 

 

به نام او

اگر خواندن کتاب را آغاز کنید از همان فصل اول خواهید دانست که حقیر، به هیچ وجه اهل مقدمه‌چینی نیستم و مستقیم اصل مطلب را گفته‌­ام. از این رو که واقعا همیشه برای خودم آزاردهنده بوده که چرا باید اصل محتوا و لبّ مطلب یک کتابی را که در چند صفحه خلاصه می‌­شود، پس از خواندن چند صفحه اضافی دریابم.

حال درباره مقدمه کتاب نیز همین موضوع صادق است، اصل مطلب را می‌­خواهم بگویم. چراکه معتقدم زمان مخاطبان این کتاب، ارزشمند است.

این کتاب برای چه کسانی نوشته شده است؟

می­‌توانم مخاطبان این کتاب را در چند دسته خلاصه کنم. دسته­‌ای افراد علاقه‌مند به استارتاپ‌­ها و یا ان­شاءالله به‌زودی‌کارآفرین‌ها هستند، که دستاورد کتاب برای آنان آشنایی جدیدی با مدل­‌های کسب‌و‌کار است.

دسته­‌ای مدیران سازمان­‌های بزرگی هستند که رقبایی دارند و سرگرم رقابت. اما چون اهل یادگیری هستند و الان این کتاب را زودتر از رقباشان مطالعه می‌­کنند حتی شده چند روز، دستاورد کتاب برای آن‌ها، به یقین پیروز میدان رقابت بودن است.

دسته دیگر هم مدیران و بنیان‌گذاران استارتاپ‌­ها و کسب‌و‌کار کوچکی هستند که دستاورد کتاب برای آن‌ها آشنایی با روش صحیح داشتن یک مدل کسب‌وکار، نوآور بودن در آن و دیدن مثال‌­های بسیار در این زمینه است.

چرا این مولف؟

این که چرا حقیر جسارت نوشتن کتابی را در حوزه استارتاپ­‌ها و مدل‌­های کسب‌وکار به خود داده­‌ام با وجود آن حتماً افراد مسن‌­تر و باتجربه‌­تر از بنده وجود دارد، یک علت داشته است که برای خودم کفایت می­‌کرد، این که اهل یادگیری‌ام.

اهل یادگیری هر روزه. یادگیری از بهترین کتاب­ها.شاید بتوانم بگویم مطالعه هفته‌ای یک کتاب پرفروش جهانی در حوزه کسب و کار و استارتاپ‌­ها.

اهل یادگیری از تجربه شخصی. تجربه راه‌­اندازی یا سرمایه‌­گذاری ۵ استارتاپ.

اهل یادگیری از مطالعه تجربه دیگران. یادگیری از تجربه بزرگان کسب و کار ایران که به واسطه جایگاه مدرسی و مشاوره‌­ام دسترسی خوبی به شبکه­‌ای بزرگ از فرهیختگان کارآفرین و اساتید دانشگاهی داشته­‌ام.

اگر قصد آشنایی بیشتر با حقیر، سوابق علمی، سوابق کاری، سوابق تدریس در دانشگاه­‌ها را داشتید، خوشحال خواهم شد تا به سایت شخصی من، بخش درباره ما مراجعه نمایید.

نشانی سایت:

armansafayi.com

یا راهی ساده­تر، جستجو یا گوگل کردن نام حقیر است.

چرا این کتاب را نوشتم؟

شما دوستانی که در حوزه استارتاپ‌­ها فعال هستید، به خوبی می‌­دانید که در این حوزه کتابی تماماً بومی و خاص فضای کسب و کار ایران وجود ندارد. همین علت لازم بود تا وقت بگذارم و محتوایی بومی و کاربردی، بسیار کاربردی را آماده کنم.

کتابی که به شکل یک دستورالعمل باشد. از روی آن مثل یک دستور پخت بخوانید تا ایده‌­هایی بزرگ و کاربردی و اجرایی بگیرید.

اما شعار هم نمی­‌خواهم بدهم که همین علت یعنی نبود کتابی در این حوزه کافی بود. لازم بود، اما کافی نبود. لازم بود تا مسئولیت اجتماعی‌ام را انجام دهم.

به نظر بنده، کسی که مدرس و مشاور استارتاپ‌­ها و سازمان­‌هاست، باید خودش حتماً الگو باشد. الگوی عمل به آن‌چه به دیگران می‌­آموزد. من در این کتاب به شما دوستانم، مدل کسب و کار می‌­­آموزم، استارتاپ‌­­داری می‌­آموزم، ایجاد ارزش و کسب درآمد می‌­آموزم، پس باید خودم هم از این کارم ایجاد ارزش کنم و کسب درآمد.

از این رو برای این کتاب مدل­‌های کسب‌وکاری در نظر گرفته‌­ام تا ارزش آفرین باشد و درآمدزا، آن هم در این اوضاعی که نویسندگان از بی‌­پولی و صنعت نشر ضعیف کشور می­‌نالند.

جایزه هم داریم بدون قرعه کشی

کشف مدل‌­های کسب‌وکاری که برای این کتاب در نظر گرفته‌­ایم، نیازمند خواندن دقیق مدل­‌های کسب‌وکار معرفی شده کتاب است. اگر شما دوستانم این مدل‌­ها را یافتید و از طریق سایت شخصی برایم ارسال کردید، جایزه ۴۵ دقیقه مشاوره رایگان در حوزه استارتاپ‌­ها و مدل­‌های کسب‌وکار خواهد بود و بلیط رایگان یکی از همایش­‌ها یا کارگاه‌­ها یا محصولات آموزشی­ به انتخاب خودتان خواهد بود.

چرا روی کاربردی بودن و اجرایی بودن حتمی محتوای این کتاب این قدر مطمئن هستید؟ مگر تمایز این کتاب با سایر کتاب­های کسب و کار چیست؟

یک علت مهم دارد. بیش از ۵۰ مثال ایرانی زده‌­ام.

از این جهت مطمئنم که محتوای کتاب کاربردی و اجرایی است که هر ایده و مطلب مهمی در کتاب مطرح کرده‌­ام، حتماً یک استارتاپ یا سازمان ایرانی را مثال زده‌­ام که آن ایده را اجرا کرده است و وقتی اجرا کرده­‌اند یعنی در ایران شدنی است.

اصلا وجه تمایز این کتاب با سایر کتاب‌­های کسب‌وکاری در بومی این کتاب و مناسب بودن برای فضای کسب و کار در ایران است. چراکه این محتوا از دلِ نشستن حقیر پای صحبت‌­ کارآفرینان و مدیران سازمان‌­ها برخاسته است.

وجوه تمایز ریز و درشت دیگری هم هست که فقط خلاصه اشاره می‌­کنم:

۱- رویکرد استارتاپی و کارآفرینی نوین کتاب بر خلاف کتاب‌­های سنتی و قدیمی کسب‌وکاری در بازار

۲-همراه بودن کتاب با کارگاه­‌های آموزشی آنلاین و آفلاین

۳-پویا بودن کتاب یعنی به روز رسانی مداوم مثال‌­ها و محتواها در قالب ویدیو، پادکست و مقاله به باشگاه خوانندگان کتاب

۴-ساده و روان بودن متن کتاب و بی‌حاشیه و مقدمه‌چینی بودن آن

دستورالعمل استفاده از این کتاب دستورالعملی

اگر با ادبیات حوزه مدل­‌های کسب و کار آشنایی اولیه دارید یا می‌­دانید مدل کسب‌وکار چیست و چه تعریف و مفهومی دارد به همین ترتیب کتاب پیش بروید یعنی از فصل یک الی آخر، اما اگر احساس می­‌کنید نیاز به آشنایی اولیه بیشتری دارید به این ترتیب بخوانید:

۱- از فصل ۳ الی آخر

۲- فصل ۱ و بعد ۲

نگران هم نباشید، حتی در بخش تعاریف و مقدمات کتاب هم نگذاشتم کتاب خشک و دانشگاهی باشد. کتاب پر از داستان است و مثال‌­های واقعی بین‌المللی و ایرانی.

در فصل سوم کتاب ابتدا برای شما مشخص می‌­کنم که مدل کسب‌و‌کار اصلاً چه مفهومی است و به چه درد شما می­خورد؟ چرا می‌­تواند به شما کمک کند؟ چه آثار مثبتی دارد، چه شرکت‌­ها و صنعت‌­هایی با مدل کسب‌وکارهای نوآورانه پیروز شده­‌اند. اصلاً چرا باید مدل نوآورانه داشته باشیم؟

در فصل چهارم کتاب، حال که فهمیدم مدل کسب‌وکار چیست، به شما روش‌­هایی را پیشنهاد می‌­دهم که بتوانید مدل کسب‌وکار فعلی سازمان یا استارتاپ خودتان را ارزیابی کنید. تا ببینید چه ضعف­‌هایی دارید و می­‌توانید بهبود دهید. برای هر کدام از این دو روش مثال­‌هایی برای ارزیابی واقعی زده­‌ام . سوالاتی هم ارائه کرده­‌ام تا راهنمایی باشد تا با پرسش آن­ها از خودتان مدل کسب‌وکارتان را بهتر ارزیابی کنید.

در فصل پنجم

می­‌گوییم، حال که دانستید مدل کسب و کار چیست؟ مدل کسب و کار خودتان را ارزیابی کردید و درک کردید که چرا نوآوری در مدل کسب و کار مهم­‌ترین نوآوری‌هاست، دستورالعملی به شما می‌­دهم تا بتوانید مدل کسب‌وکاری نوآورانه برای خود پیدا کنید. لازمه این روش آن نیست که مثل نوابغ یک دفعه ایده‌­ای در ذهن­تان جرقه بزند ،بلکه گام به گام توضیح داده‌­ام که باید چگونه مدل کسب‌وکارتان را نوآورانه کنید و سودآور.

در فصل اول

در فصل ۵ گفته­‌ بودیم که برای نوآوری در مدل کسب و کار نیاز به دانستن دقیق مدل‌­های کسب‌وکار کاربردی‌شده در دنیا را داریم تا بتوانیم از آنها الگو بگیریم. در این فصل از بین مدل­‌های کسب‌وکار کاربردی‌شده، موفق و سود آور دنیا، ۴۰ مورد را که در ایران هم کاربردی‌شده را برشمرده­‌ام و برای هرکدام حداقل یک مثال ایرانی و یک مثال بین المللی زده‌­ام. ضمن آن که در بخش تحت عنوان پاورقی، نکات ظریفی برای اجرای بهتر هرکدام در ایران را گفته­‌ام.

و اما فصل دوم

هر آنچه که در کتاب توضیح داده‌­ام را کاربردش را می‌­بینید. با ۷ استارتاپ و سازمان موفق ایرانی مصاحبه کرده­‌ام. مصاحبه­‌های تخصصی که چگونه مدل کسب‌وکارشان را ایجاد کردند و نوآوری در آن داشته­‌اند. به طور کلی ، کل دستورالعملی که توضیح داد‌‌ه‌­ام را می‌­بینید که این استارتا‌پ‌­ها و سازمان‌­ها چگونه در ایران و شرایط کنونی اجرا کرده­اند.

در آخر باید بگویم:

من برای بی نقص بودن و موفق شدن شما دوست عزیزی که این کتاب را می­‌خوانید همه تلاشم را به کار برده‌­ام، امّا طبیعتاً انسان است و پر از نقص. به بزرگواری خود ببخشید.

تقاضا دارم این نواقص و نقاط ضعف را به خودم اطلاع دهید و نقاط قوت کتاب را به همه کسانی که موفقیت آنها را می­خواهید .

مرسوم است که در بخش آخر مقدمه تشکر شود که  (( من لم یشکر المخلوق ، لم یشکرالخالق ))

اول از همه وام­‌دار و مدیون الطاف همیشگی حضرت امیر المومنین (ع) و خدایی هستم که توفیقی چنین عظیم به من حقیر عطا فرمودند. سپس پدر و مادر و خانواده عزیزم و نیز همسر بزرگوارم را مخاطب قرار می­‌دهم و تشکر ویژه‌­ای از زحمات‌شان دارم.

سپس از همه استادها و مدیران و کارآفرینانی که در نگارش این کتاب مرا همراهی کردند سپاس گزاری می‌­کنم چه آن­هایی که فرصت شده و نامشان در کتاب آمده است، چه بقیه استادهای بزرگوارم.

 

برچسب‌ها: , , , , , , ,

نظر

نظرتان را بگویید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

العربيةEnglishفارسیTürkçe